Archiwum

Wielkie przygody małej dziewczynki.

Zabawa z dzieckiem w domu stanowi doskonałą okazję do poznania i zrozumienia świata dziecka. Nie trzeba drogich zabawek, wystarczy trochę chęci , wyobraźni oraz produkty lub sprzęty codziennego użytku, dostępne w każdym domu. Tym razem wystarczyła duża kartka papieru, długopis, kredki i zaczęła się doskonała zabawa babci z wnuczką. Był, to jeden z tych dni kiedy najchętniej zostaje się w domu, właśnie tego dnia Lila zaprosiła nas do swojego świata wyobraźni, a spontaniczna opowieść przerodziła się w książkę pt:” Wielkie przygody małej dziewczynki”. W książce znajdują się oryginalne zapisane słowo w słowo zdania wypowiedziane przez Lillę zgodnie z jej życzeniem i uwagami, dodatkową atrakcję stanowią ilustracje wykonane przez samą autorkę. Tak się już dzieje, że zanim książka trafi do rąk czytelników czeka ją jeszcze długa droga. Jednym z ostatnich etapów powstawania książki jest wizyta w drukarni Totem, to właśnie tu barwna opowieść siedmioletniej Lili o niezwykłych przygodach małej dziewczynki nabrała ostatecznych kształtów, zamieniła się w piękną książkę. Młoda autorka w słowie wstępnym zachęca do czytania książki do „współpracy i szczęścia, a to szczęście, które okazuje Ci Twój przyjaciel” jej zdaniem jest ona wyjątkowa. A co o książce napisanej przez Lillę sądzą pierwsi czytelnicy. Anna Czachorowska – poetka, animatorka kultury. „Wielkie przygody małej dziewczynki” – to tytuł opowiadania napisanego przez zaledwie siedmioletnią dziewczynkę Lilę. Opowiadanie jest ilustrowane jej rysunkami. Widać, że drzemie w niej talent nie tylko pisarski ale i plastyczny. Mały świat wyobraźni przelewa z łatwością na papier. Lila udowadnia, że dzieci potrafią ze swadą i polotem to robić. Opowiadanie jest niezwykle barwne i ciekawe, lekkość z jaką pisze zasługuje na uznanie. Młoda autorka nie boi się przedstawiania trudnych sytuacji, jak np. uwięzienie małej dziewczynki przez złowrogą postać, jaką jest mumia. To, co najcudowniejsze w dziecięcym podejściu do trudnych sytuacji, to wiara i nadzieja. Wiara w przyjaźń, gdy niezawodni przyjaciele ratują ją z opresji. Opowiadanie Lili jest ciekawą lekturą oferującą małemu czytelnikowi bardzo wiele emocji i inspiracji. Świetnie nadaje się do wspólnego, rodzinnego czytania lub czytania klasowego i omawiania wśród rówieśników. Młodziutka autorka ma zaledwie 7 lat. Opowiadanie (tak, jak i ilustracje) jest niezwykle barwne i ciekawe. Bardzo zachęcam do lektury „ Wielkich przygód małej dziewczynki”. „Wielkie przygody małej dziewczynki” Tak brzmi tytuł autorskiego opowiadania Lili – małej, siedmioletniej letniej dziewczynki, uczennicy pierwszej klasy szkoły podstawowej, której wyobraźnia jest ogromnie wielka jak i bogata. Lila to dziewczynka, którą można opisać jako otwartą, ciekawą świata a przede wszystkim jako pogodną duszyczkę, która potrafi sprawić, że pojawia się uśmiech na twarzy. Jednocześnie Lila to bardzo mądra dziewczynka i posiadająca ogromna świadomość w sytuacjach które ja spotykają, nawet w tych ciężkich. Nie sprawia to tym samym by ta mała siedmioletnia dziewczynka zapominała o tak ważnych wartościach jak rodzina, miłość i przyjaźń, które dla stanowią dla niej największe znaczenie. To wszystko można dostrzec w opowiadaniu samodzielnie przygotowanym przez Lilę, które jednocześnie opisuje ciekawą historie, jak i skłania czytelnika do refleksji. Jakub Fanselow Często zastanawiamy się, co jest w życiu ważne. Powstały o tym piosenki i wiersze. A ja was zachęcam do przeczytania opowiadania Lilii, 7-letniej dziewczynki, która podyktowała opowiadanie swojej babci, a potem okrasiła je swoimi ilustracjami. Uwierzcie mi, że morał/ motto was zaskoczy, a może zatrzymacie się na chwilę i stwierdzicie, że faktycznie to, o czym pisze Lila jest w tym naszym ulotnym i kruchym życiu ważne. Zachwycająca jest wyobraźnia Małej Autorki- bujna, kolorowa, ale też zaskakująca. Zachęcam was do przeczytania w gronie rodzinnym opowiadania „ Wielkie przygody małej dziewczynki”, które niesie ze sobą kilka życiowych prawd. Ida Lis psycholog. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Międzynarodowe spotkania z Muzyką i Poezją tak było.

Międzynarodowa gala muzyki i poezji Przed polską publicznością wystąpili znakomici artyści Ruben Berroeta, Kaori  Saeki, Jonathan Cano. Muzycy przyjechali  do Polski na zaproszenie „Fundacji Wspólna Przestrzeń” już po raz trzeci. Poprzednio prowadzili warsztaty muzyczne dla młodych utalentowanych muzyków oraz dwukrotnie wystąpili na deskach Teatru Zdrojowego im. H. Wieniawskiego w Szczawnie – Zdroju. Pianistka pochodząca z Japonii, niepowtarzalna, mistrzyni fortepianu, Kaori  Saeki. Obecnie mieszka w Austrii i koncertuje jako solistka, akompaniuje  w grze na skrzypcach, wiolonczeli, flecie, oboju, klarnecie, saksofonie, rogu, trąbce, puzonie, tubie oraz śpiewie. Od 2014 roku jest asystentką pianisty Prof. Stephana Möllera,a od 2017 roku również asystentką śpiewaka operowego Georga Lehnera . Od kilku lat z pasją realizuje projekt  „Beethoven-Czerny-Liszt Projekt+”, którego celem jest  możliwie szerokie rozpowszechnienie prac kompozytora Carla Czernego. Wirtuoz skrzypiec Jonathan Cano uważany za  jednego z najbardziej uzdolnionych meksykańskich skrzypków swego pokolenia jest pierwszym skrzypkiem Orquesta del Teatro de Bellas Artes, a także emblematycznego OFUNAM i od 2019 roku Orquesta del Teatro Olimpico de Vicenza. Od kilku lat rozwija projekt muzyki na skrzypce i fortepian XX wieku oraz muzyki współczesnej z pianistą Israelem Barriosem Barrerą. Jego wykształcenie muzyczne obejmuje twórczość maestro Ivo Valenti, Ninowskiej Fernández-Britto, Konstantina Saksonsky’ego, Louisa Denisa Otta, Arona Bitrána, Jorge Risi i Teodora Sorokowa. Wraz  z Jonathanem Cano z Meksyku do Polski przyleciał wielokrotnie nagradzany, wszechstronnie  utalentowany, aktor, tancerz, kompozytor, obdarzony niezwykłym głosem Ruben Berroeta Bueno – mezzosopran. Artysta występował na takich scenach jak Wiener Kammeroper, Das Off Theater i Gesellschaft für Musikteather w Austrii oraz Teatr Wieniawskiego w Polsce; Radio UNAM, Palacio de Bellas Artes, Alcazar del Castillo de Chapultepec, Sala Manuel M. Ponce, m.in. w Mexico City, a także Teatro Peón Contreras w Méridzie i Auditorio 5 de Mayo w Puebli. Za nami emocjonujący cykl wydarzeń odbywających się w dniach od 31.12.2022 do 6.01.2023 pod wspólną nazwą „Międzynarodowe spotkania z muzyką i poezją”. Każdy z koncertów był niepowtarzalny i wyjątkowy. . Całość rozpoczął Koncert Sylwestrowy  31 grudnia o godzinnie 19:00 w sali  widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Chotomowie. W programie koncertu: Johannes Brahms, Georges Bizet, Reynald Hahn, Jacques Offenbach, Johann Strauss Jr., Carl Czerny. Koncert poprowadzili Małgorzata Andrzejewska-Składanek – aktorka, piosenkarka,  animatorka kultury oraz    Tomasz Mitrowski- aktor radiowy i teatralny, konferansjer, reżyser, dyrektor GCK Jabłonna. Przy dźwiękach walca „Du und du” Straussa, sonaty Carla Czernego, Johannesa Brahmsa, „Habanera” Gorgesa Bizeta pożegnaliśmy stary rok, życząc sobie nawzajem wszystkiego najlepszego w nadchodzącym 2023 roku, były kwiaty, brawa, bis i owacje na stojąco. Początek roku był równie emocjonujący szczególnie dla uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Gen. Wiktora Thommee w Pomiechówku. 3 stycznia na zaproszenie Uczniów i Nauczycieli, wraz z Rubenem Berroeta Bueno, Kaori Saeki oraz Jonathanem Cano uczestniczyliśmy w niezwykłym spotkaniu młodych miłośników muzyki. Z zachwytem wysłuchaliśmy kolędy zaśpiewanej przez wszystkie dzieci. W dalszej części spotkania artyści  zaprezentowali krótki program muzyczny dodatkowo  pod kierunkiem Rubena Berroeta uczestniczące w spotkaniu dzieci uczyły się i wspólnie odśpiewały utwór Fryderyka Chopina „Życzenie”. Dzieci miały okazję do zadawania pytań oraz możliwość do indywidualnego zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych pod okiem artystów. Prosto ze szkoły pojechaliśmy do Warszawy, a konkretnie udaliśmy się na ulicę Myśliwiecką do siedziby Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia „Radio dla Ciebie”. Mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w studiu radiowym w popołudniowej audycji Piotra Majewskiego „Popołudnie z Animuszem”. Półgodziny minęło błyskawicznie. Był jednak czas na powiedzenie kilku słów o działalności Fundacji Wspólna Przestrzeń  oraz o realizowanym projekcie, którego głównym celem było połączenie dwóch kultur  poprzez muzykę i poezję. Podajemy link do podcastu: „Muzyczno-poetyckie spotkania kultur”. Drugi z zaplanowanych koncertów prowadzony przez Tomasza Mitrowskiego odbył się  4 stycznia w  Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie. Wspólny występ artystów Kaori  Saeki, Rubena Berroeta , Jonathan Cano z udziałem uzdolnionej młodzieży na co dzień rozwijającej swoje muzyczne pasje pod okiem instruktorów GCK Jabłonna Pani Pauliny Poławskiej oraz Adriany Błaszczak. Na scenie zaprezentowali swoje umiejętności Dawid Dąbrowa – saksofon, Marysia  Jaroszewska– skrzypce,  Klara Czyżewska –  skrzypce, Michał i Mikołaj Bujak bracia grający na pianinie oraz absolwentka Szkoły muzycznej I stopnia – skrzypaczka  Wiktoria Dąbrowa. Koncert poprzedziły spotkania mentorskie młodych muzyków. Pod okiem profesjonalistów młodzież szlifowała swoje umiejętności w zakresie gry na skrzypcach, saksofonie, pianinie .  Pod okiem Mentorów Uczestnicy pracowali m.in. nad określeniem swojej artystycznej tożsamości, wizerunkiem, autoprezentacją i wieloma innymi aspektami pracy w branży muzycznej. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tego koncertu –  Międzynarodowe Spotkania z Muzyką -warsztaty i koncert – 4 syczeń 2023 Oprócz rozpoczynającego cykl wydarzeń, koncertu sylwestrowego oraz zaplanowanego spotkania mentorskiego z młodzieżą, wspólnego koncertu z uczestnikami spotkań warsztatowych głównym punktem realizowanego projektu jest połączenie poprzez muzykę i poezję dwóch kultur. Inspiracją do stworzenia tego wyjątkowego wydarzenia była twórczość współczesnej polskiej poetki, edytorki poezji ks. Jana Twardowskiego Anny Czachorowskiej, która debiutowała w roku 1992. Anna Czachorowska wydała 8 tomików poezji, w tym dwa dwujęzyczne. Jej wiersze znalazły się w wielu pismach literackich oraz antologiach polskich    i zagranicznych. Tłumaczone zostały na 12 języków. Anna Czachorowska jest członkiem Związku Literatów Polskich, wiceprezesem Stowarzyszenia Promocji Polskiej Twórczości, członkiem Movimiento  Poetas del Mundo oraz członkiem Międzynarodowej Akademii Literatury i Sztuki Słowiańskiej w Bułgarii.  W roku 2009 została napisana praca magisterska pt. Życie, twórczość i działalność kulturalna Anny Czachorowskiej. W roku 2011 otrzymała od MKiDN  Honorową Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej; W roku 2017 otrzymała od MKiDN  Medal Gloria Artis. W roku 2022 otrzymała  od Związku Literatów Polskich Honorową Odznakę za wybitne zasługi dla tej organizacji oraz Medal „Zasłużony dla Gminy Jabłonna”. „7 szczęśliwych wierszy Anny” wybranych przez kompozytora Rubena Berroetta z tomiku pt. ”Z rozpostartym skrzydłem”, tłumaczonych na język hiszpański przez Alicia Minjarez-Ramirez mieszkankę Meksyku uzyskało niezwykłe nowe życie. Muzyczną aranżację na głos, fortepian i skrzypce skomponował Ruben Berroeta Bueno. Wiersze  zostały wybrane z myślą o muzyce i znaczeniu każdego utworu , tak aby tworzyły integralną całość. Muzyka i poezja od niepamiętnych czasów łączy ludzi, buduje mosty, przybliża kontynenty. Po przez nasze wspólne działania pragniemy połączyć Meksyk, Japonię  z Polską. Pierwszy koncert muzyczno-poetycki miał miejsce  5 stycznia 2023 w Pałacu Jabłonna. Niebywałe wydarzenie pierwsze w historii. Burza oklasków, owacja na stojąco oraz możliwość wysłuchania na żywo pięknych słów poetki w zupełnie innej odsłonie wzruszyła i zachwyciła wszystkich. Koncert zaszczyciła swoją obecnością autorka wierszy Anna Czachorowska , która na żywo tuż po koncercie podzieliła się z artystami i publicznością swoimi emocjami. Wybrane utwory poetki z tomiku „Z rozpostartym skrzydłem” recytował aktor, satyryk, twórca kabaretu Filip Borowski Kabaret Filipa Borowskiego FILIP z Konopi . Wydarzenie poprowadził  Conrado Moreno , osobowość medialna i telewizyjna, aktor i prezenter telewizyjny. Całe wydarzenie możecie zobaczyć na kanale YouTube Fundacji: Międzynarodowe spotkania z muzyką i poezją. Pałac Jabłonna, styczeń 2023. Cykl międzynarodowych spotkań muzyczno-poetyckich z udziałem autorki wierszy Anny Czachorowskiej zakończył się 6 stycznia w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.  Koncert poprowadził  Filip Borowski. Na zakończenie koncertu na scenie wraz z artystami wystąpiły młode uzdolnione siostry Rowickie, Antonina – wokal oraz Joanna – flet porzeczny ze Szkoły Muzycznej „La Musica” w Białołęce. Zapraszamy do obejrzenia zapisanej transmisji z tego koncertu. Wielkim zaszczytem była dla wszystkich wykonawców jak również organizatorów oraz współorganizatorów Państwa obecność na realizowanych wydarzeniach. Organizator: Fundacja Wspólna Przestrzeń, Gmina Jabłonna, Gminne Centrum Kultury Jabłonna, Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie, Filia GCK Chotomów oraz Centrum Promocji w Dzielnicy Praga – Południe m.st. Warszawy, współorganizator koncertu w dniu 6 stycznia. Mecenat: Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS Patronat Honorowy: Ambasada Meksyku w Polsce/ Embajada de México en Polonia. Patronat Medialny: Polskie Radio  RDC

Międzynarodowe spotkania z muzyką i poezją

Cykl wydarzeń odbywający się w dniach od 31.12.2022 do 6.01.2023 pod wspólną nazwą „Międzynarodowe spotkania z muzyką i poezją”. Koncerty  będą miały miejsce  w Gminnym Centrum Kultury Jabłonna w Pałacu w Jabłonnie oraz ostatni koncert w Centrum Promocji Kultury Praga- Południe. Przed polską publicznością wystąpią znakomici artyści. Mistrzyni fortepianu Kaori Saeki pianistka z Japonii, obecnie koncertuje i mieszka w Wiedniu. Wirtuoz skrzypiec Jonathan Cano, uważany za  jednego z najbardziej uzdolnionych meksykańskich skrzypków swego pokolenia wraz  z nimi z Meksyku do Polski przyleci wielokrotnie nagradzany, niezwykle utalentowany Ruben Berroeta Beeno – mezzosopran. W ich wykonaniu usłyszymy utwory kompozytorów z całego świata takich jak Chopin, Mozart, Czerny, Spohr, Brahms, Bizet i wielu innych. Możemy Was zapewnić, że każdy z koncertów będzie niepowtarzalny i wyjątkowy. Muzycy przyjadą ze swoim repertuarem do Polski na zaproszenie Fundacji Wspólna Przestrzeń już po raz trzeci. Poprzednio prowadzili warsztaty muzyczne dla młodych utalentowanych muzyków oraz dwukrotnie wystąpili na deskach Teatru Zdrojowego im. H. Wieniawskiego w Szczawnie – Zdroju uświetniając swoimi koncertami realizowany przez naszą Fundację projekt pod nazwą „Muzyka, kobiety i koronki” Tym razem  rozpoczynamy  cykl wydarzeń od  koncertu sylwestrowego. Spotykamy się  31 grudnia o godzinnie 19:00 w sali  widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Chotomowie. W programie koncertu: Johannes Brahms, Georges Bizet, Reynald Hahn, Jacques Offenbach, Johann Strauss Jr., Carl Czerny. Koncert poprowadzą: Małgorzata Andrzejewska-Składanek – aktorka, piosenkarka,  animatorka kultury oraz    Tomasz Mitrowski- aktor radiowy i teatralny, konferansjer, reżyser, dyrektor GCK Jabłonna Oprócz rozpoczynającego cykl wydarzeń, koncertu sylwestrowego. Odbędą się  spotkania mentorskie z młodzieżą, uczniami i absolwentami szkół muzycznych skupionych przy GCK Jabłonna, które zakończą się wspólnym koncertem z uczestnikami spotkań warsztatowych. Koncert odbędzie się 4 stycznia 2023 o godzinie 19:00 w sali widowiskowej  Gminnego Centrum Kultury w  Jabłonnej. Głównym punktem realizowanego projektu jest połączenie poprzez muzykę i poezję dwóch kultur. Inspiracją do stworzenia tego wyjątkowego wydarzenia była twórczość polskiej poetki Anny Czachorowskiej. „7 szczęśliwych wierszy Anny” z tomiku pt.” Z rozpostartym skrzydłem”, której wcześniejsze dokonania literackie docenili min. Ks   Jan Twardowski, Agnieszka Osiecka, Leszek Mądzik, Maryla Rodowicz, czy Ernest Bryll. Twórczość, poetki znalazła swoje miejsce w kilku tomikach wierszy, tłumaczonych na wiele języków min. na język hiszpański przez Alicia Minjarez-Ramirez mieszkankę Meksyku. Muzyczną aranżację na głos, fortepian i skrzypce skomponował Ruben Berroetta Bueno. Wiersze  zostały wybrane z myślą o muzyce i znaczeniu każdego utworu , tak aby tworzyły integralną całość. Muzyka i poezja od niepamiętnych czasów łączą ludzi, budują mosty, przybliżają kontynenty. Po przez nasze wspólne działania pragniemy połączyć Meksyk, Japonię   z Polską. Pierwszy koncert muzyczno-poetycki  5 stycznia 2023 o godzinie 19:00 w Pałacu Jabłonna. Prowadzenie: Conrado Moreno – polsko-huszpański konferansjer, osobowość medialna i telewizyjna, aktor i prezenter telewizyjny. Drugi koncert muzyczno-poetycki  6 stycznia 2023 o godzinie 19:00 w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy. Prowadzenie Filip Borowski – polski satyryk, tekściarz, aktor, konferansjer, anonser sztuk walki i prezenter mityngów lekkoatletycznych, założyciel i szef kabaretu ”Filip z konopi”. Z dumą i ogromną radością pragniemy poinformować, że cykl wydarzeń pt. „Międzynarodowe spotkania z muzyką i poezją” został objęty Patronatem Honorowym Ambasady Meksyku w Polsce/ Embajada de México en Polonia. Wraz z wyrazami uznania za nasze dotychczasowe działania promujące meksykańskich twórców i tym samym meksykańską kulturę.Nasze wydarzenia  organizujemy wspólnie z naszymi partnerami: Gmina Jabłonna Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Patronat medialny wydarzenia Radio RDC  Mecenat wydarzenia  ZAiKS. Chce się ŻYĆ, poprostu chce się ŻYĆ .Zwłaszcza gdy czeka nas tak wiele wspaniałych spotkań z muzyką i poezją.Link do Naszego wydarzenia na stronie Radia RDChttps://www.rdc.pl/aktualnosci/patronaty/miedzynarodowe-spotkania-z-muzyka-i-poezja_3hiIPQVnDOqee5HsRpEh

Wieczór Hiszpański

Dni coraz krótsze za oknami deszczowo i mgliście.   Jednym słowem, jesienna nostalgia, ale to nic nie szkodzi, bowiem mamy na to doskonałe lekarstwo. Już w najbliższą sobotę Hol Główny Domu Zdrojowego wypełni się gorącymi rytmami Ameryki Łacińskiej i  Półwyspu Iberyjskiego. Gitara klasyczna, kastaniety, charango, mandolina i zmysłowe Tango, bolero, melancholijne Fado… Muzyka łączy ludzi, buduje mosty, przybliża kontynenty. Tego wieczoru połączymy Polskę z Ameryką Łacińską, z Hiszpanią… Na tę niezwykłą, pełną emocji podróż zaprasza nas dwoje niezwykłe utalentowanych muzyków Carmem Azuar oraz Tomasza Kaszubowskiego.  Ten muzyczny duet koncertuje, nagrywa płyty, a przede wszystkim popularyzuje muzykę i kulturę Ameryki Łacińskiej i Półwyspu Iberyjskiego. Tego wieczoru królować będzie muzyka, której uzupełnieniem  będą opowieści poprzedzające każdy z utworów, po polsku i hiszpańsku. Dzięki temu połączeniu  słuchacze przeniosą się w odległe  zakątki świata, nie ruszając się z miejsca. Carmen Azuar, śpiewa, komponuje piosenki, recytuje i tworzy spektakle. Na scenie akompaniuje sobie na gitarze i na wielu instrumentach min. charango, kastaniety, perkusja ręczna.  Muzyka i teatr są jedną z największych jej pasji, ale największą jest życie. Wspólnie z Tomaszem Kaszubowski stworzyli Projekt międzynarodowy opisujący  emocje i przeżycia, towarzyszące Carmen Azuar w drodze z Hiszpanii do Polski ,którego zwieńczeniem była płyta „Caminos del Sur. Drogi Południa”. Śpiew Carmen jest jak mijane krajobrazy: czasem eteryczny i subtelny, czasem solidny i przyziemny, barwa głosu przeistacza się od delikatnego, eterycznego do solidnego mocnego śpiewu. W tej niezwykłej podroży Carmen Azuar towarzyszy  mistrz gitary klasycznej Tomasz Kaszubowski, którego  wieloletnie zainteresowania muzyką latynoską zaowocowało napisaniem pracy badawczej na temat narodowych tańców argentyńskich. W swoim dorobku artystycznym ma nagranie dwóch płyt: „Los Navarros” (2000) oraz „Aires Latinos” (2006). Tomasz Kaszubowski jest autorem wielu kompozycji gitarowych oraz aranżacji. Jego doskonałe, przemyślane granie jest przesycone ciepłem i blaskiem południowego słońca. Przed nami niezwykła wędrówka po Półwyspie Iberyjskim i Ameryce Łacińskiej. https://youtu.be/Lc1zvikXVtM

IV Podwieczorek z Księżną Izabelą Czartoryską

W 28 sierpnia spotykaliśmy się w jednej z najcenniejszych budowli wzniesionej w II połowie XVI w. przez ród Czettritzów. Zabytek na przestrzeni stuleci zmieniał swój charakter, ulegał licznym przebudowom. Współcześnie systematycznie od wielu lat jest pieczołowicie odbudowywany z ogromną dbałością o szczegóły. Od kilku lat Pałac otworzył swoje podwoje dla zwiedzających stał się również miejscem wielu wydarzeń. Już po raz czwarty w murach Pałacu Struga organizowany był „ Podwieczorek z Księżną Izabelą Czartoryską. Ponad 138 lat temu, pewnego letniego popołudnia Księżna z Puław zawitała na popołudniowej herbatce w gościnnych progach Pałacu Struga. Wrażeniami z wizyty podzieliła się w swoim dzienniku pt. „Dyliżansem przez Śląsk. Dziennik podróży do Cieplic w roku 1816”. Wzorem lat ubiegłych na zakończenie lata,  spotkaliśmy  się na Festiwalu lodów oraz na podwieczorku. Organizatorzy przygotowali dla gości odwiedzających to wyjątkowe miejsce, szereg  historyczno–kulturalnych atrakcji.  Tym razem zaczęliśmy od kuratorskiego zwiedzania Pałacu oraz  finisażu wystawy prac plastycznych zgromadzonych w salach pałacu na dwóch wystawach Międzynarodowego Przeglądu Sztuki – Pałac Struga.2022 oraz  wystawy Rezydencji Artystycznej „MADOA”. Każdego roku, jednym ze stałych punktów spotkania jest przypomnienie wspomnianego wcześniej zapisu z pamiętników Izabeli Czartoryskiej dotyczącego  pobytu Księżnej w Pałacu Struga. W nastrój wydarzenia wprowadziła nas Małgorzata Siwarska odczytując  fragmenty Dziennika . Jednak, to nie wszystko. Na zakończenie prawdziwa perełka, a mianowicie premierowe wykonanie utworów z płyty pod tytułem „Dotykam deszcz”. Trzynaście wierszy  Anny Czachorowskiej, której wcześniejsze dokonania literackie docenili min. Ks. Jan Twardowski, Agnieszka Osiecka, Leszek Mądzik, Maryla Rodowicz, czy Ernest Bryll. Twórczość, poetki znalazła swoje miejsce w kilku tomikach wierszy, tłumaczonych na wiele języków. W czasie koncertu usłyszeliśmy  autorskie kompozycje muzyczne w wykonaniu Izabelli Konar, której pasją jest gra na gitarze klasycznej. Artystka komponuje, nagrywa płyty, koncertuje w kraju i za granicą.  Przy nagraniu płyty „Dotykam deszcz” Izabella Konar współpracowała z innymi muzykami, do trzech pierwszych utworów muzykę skomponowali kolejno Andrzej Rybiński, Remi  Juśkiewicz oraz Zenon Durka. Wydarzeniu towarzyszyło : Zakończenie X Festiwalu lodów, finisaż wystawy Rezydencji Artystycznej „MADOA” (Multicutural Art & Design Open Air) zorganizowany przez dr Annę Bielę oraz finisaż wystawy „Międzynarodowego Przeglądu Sztuki – Pałac Struga 2022” Wystawa została zrealizowana dzięki współfinansowaniu projektu przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Organizatorzy Patronat medialny – Polskie Radio RDC – Radio dla Ciebie Patronat Honorowy:

Noc Perseidów tak było

Tak właśnie było.Niebo gwiaździste, Perseidy, Przestrzeń, mnóstwo niespodzianek.Wspaniali goście. NOC PERSEIDÓWPomiechówekTak, to TU w sobotę 06.08.2022 wspólnie z Wami uczestniczyliśmy we wspaniałym gwiezdnym spektaklu. Tego wieczoru wszystko zaczynało się spokojnie i bez pośpiechu. Na początek wykład ” Kosmiczna piaskownica – z czego składa się wszechświat i jak to badać” , a chwilę później, po malej przerwie na kawę i ciasto z kiermaszu, wieczorny koncert na „Głos, flet I dwa świerszcze”Na scenie same GWIAZDY: Adam Kabański pracownik naukowy Instytutu Niskich Temperatur Polskiej Akademii Nauk. ” Kosmiczna piaskownica – z czego składa się wszechświat i jak to badać” Antonina Rowicka : vokal Joanna Rowicka : Flet Prowadzenie : Jakub Fanselow         Współorganizator: Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku Na zakończenie pierwszej części wieczoru każdy z uczestników otrzymał wylosowaną przez Siebie, pamiątkę z wydarzenia ” Gwiazdkę z nieba „. Było bardzo zabawnie, zwłaszcza wtedy gdy panowie wylosowi damskie rajstopy lub torebkę.Dla Dzieci przygotowaliśmy upominki z książkami, słodyczami i zabawkami. Szczęście dopisało wszystkim każdy wrócił do domu z pamiątką. Wreszcie przyszedł czas na inne przyjemności. Zapach pieczonej kiełbaski, kaszanki i szaszłyków przyciągnął do ogniska zgłodniałych smakoszy, znawców doskonałych wyrobów naszego Partnera Wyroby Mięsne-Regionalne Małgorzata Kwiatkowska. Nie postrzeżenie zrobiło się ciemno, a na niebie pojawiły się pierwsze gwiazdy. Owinięci w koce, śpiwory udaliśmy się w poszukiwaniu wygodnego miejsca do obserwacji nieba. Wokół słychać było ciche rozmowy i głośniejsze zachwyty, gdy ktoś dostrzegł spadającą gwiazdę. Patronat medialny:  Polskie Radio „Radio Dla Ciebie” Zapraszamy do Galerii

Noc Perseidów

NOC PERSEIDÓW Pomiechówek ul. Kolejowa 27a, 06 sierpnia 2022 Nie straszna nam noc pod gwiazdami, zwłaszcza gdy na niebie dzieje się tak dużo. Od 17 lipca wielu z nas z ciekawością spogląda w niebo w nadziei na dostrzeżenie spadającej gwiazdy. Niezwykłe zjawisko deszczu meteorytów możemy obserwować, aż do 24 sierpnia. Przed nami gwiezdny spektakl: „Noc Perseidów”.  Nie trzeba być profesjonalnym astronomem,   aby obserwować, to osobliwe zjawisko. Wystarczy  bezchmurne niebo, zacienione miejsce, no i oczywiście odrobina cierpliwości. Obserwacje Perseidów rozpoczniemy przed północą, a rozgwieżdżone niebo będziemy podziwiać do białego świtu, dlatego też pamiętajcie, że sierpniowe noce bywają chłodne, zabierzcie ze sobą ciepłe swetry, koce, śpiwory, leżaki, wszystko, to co pozwoli Wam cieszyć się tym niezwykłym wydarzeniem. Całość wydarzenia poprowadzi Jakub Fanselow. Możliwość obserwacji spadających gwiazd, to nie jedyna atrakcja, którą przygotowaliśmy dla Was na tą wyjątkową noc. W teoretyczne tajniki wydarzenia wprowadzi nas Adam Kabański absolwent Politechniki Wrocławskiej, pracownik naukowy instytutu Niskich Temperatur Polskiej Akademii Nauk, którego interesuje wszystko, to co się świeci, chemik z talentu i powołania, pasjonat fotografii analogowej, wspinaczki górskiej, ekstremalnej jazdy na rowerze, muzyki i gry na gitarze klasycznej.  Wieczorny koncert utalentowanych sióstr Joanny i Antoniny Rowickich  pozwoli nam na chwilę oddechu od codziennych spraw, łagodnie wprowadzi w magiczną atmosferę Nocy Perseidów. Antonina przypomni nam znane i lubiane przeboje Adel, „Kwiatu Jabłoni”.  Joanna uwodzić nas będzie delikatną grą na flecie. W Jej wykonaniu usłyszymy min. Sonatę IV C – dur cz. IV oraz „Caramel Carousel” Paul Harris. Liczymy na to, że noc będzie ciepła i dwa świerszcze również pojawią się na scenie. Przed nami długa noc dlatego, też zadbamy o Wasze podniebienia. Kawa, herbata, woda, do tego królowe stołu – małosolne ogóreczki, wyśmienite kiełbaski, kaszanka i boczek (w cenie biletu). W trakcie całego wydarzenia będzie możliwość zapoznania się z ofertą mini  kiermaszu, może coś Was zachwyci i zechcenie tym samym wspomóc dalszą działalność Fundacji Wspólna Przestrzeń.   Każdy z uczestników spotkania w cenie biletu  ma zagwarantowany odbiór pamiątki z wydarzenia – wylosowanej „ Gwiazdki z nieba”.  Uchylamy rąbka tajemnicy, zdradzamy, co też to może być. Dla miłośników historii, pasjonatów literatury i kryminału:  Dla tych, co lubią wszystko notować: Dla kolekcjonerów i biznesmenów: Coś dla szykownych pań: Takie tam  „przydasie”. Współorganizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury Patronatem medialnym wydarzenia „Noc Perseidów” jest Polskie Radio „Radio Dla Ciebie” Poranek RDC: Noc Perseidów Partner wydarzenia firma rodzinna – Wyroby Mięsne Regionalne Małgorzata Kwiatkowska z Wólki Kikolskiej (Pomiechówek) Galeria zdjęć Noc perseidów Uwaga teraz najważniejsze:  Ilość miejsc ograniczona! Wstęp godz. 18.30 – 19.00, tylko z biletami app.evenea.pl/event/648894-1  w cenie 50 zł od osoby. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzenia (Regulamin wydarzenia – „Noc Perseidów”) Miejsce wydarzenia Pomiechówek ulica Kolejowa 27A. Nie zapewniamy miejsc parkingowych. Prosimy o pozostawienie samochodów na parkingach patrz mapka.

KSIĄŻKI DLA DZIECI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

Wojna w Ukrainie odebrała wielu dzieciom, zdrowie, życie, dzieciństwo, dom, bliskich. Zmusiła do ucieczki, pozbawiła poczucia bezpieczeństwa. Ponad połowa uchodźców, to dzieci, to właśnie one odczuwają najbardziej okrucieństwo wojny.  Po dotarciu do Polski muszą odnaleźć się w nowej, niezrozumiałej dla nich rzeczywistości. Dając dzieciom książki, bajki w ich ojczystym języku dajemy szansę na przetrwanie wojny i nadzieję na bezpieczne i szczęśliwe dzieciństwo. Za sprawą nadzwyczajnego porozumienia wielu ludzi dobrej woli, którzy w obliczy wojny postanowili połączyć swoje siły i działać dla dobra dzieci, przygotowano do wydruku pięknie ilustrowane książki dla dzieci w języku ukraińskim. Dzięki współpracy z drukarnią Totem.com.pl udało się nam, wyjść naprzeciw potrzebom małych uchodźców, wywołać uśmiech na dziecięcych twarzach, rozniecić malutką iskierkę radości w ich oczach. Bajki w języku ukraińskim przekazywaliśmy dla przybywających do Polski ukraińskich dzieci znajdujących schronienie i opiekę na terenie całego kraju.  Przekazane przez naszą Fundację książki –  dotarły między innymi do: Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu.  Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Boya-Żeleńskiego w Szczawnie–Zdroju. Centrum Usług Socjalnych w Jedlinie – Zdrój Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji W Bartoszycach Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Starych Bogaczowicach Szkoły Podstawowej nr 3 im. W. Broniewskiego w Górze Fundacji Dorastaj z Nami Fundacji Wspieramy Dobro  Oraz: Szkoły Podstawowej Akademia Dobrej Edukacji   w Pruszczu Gdańskim, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej  św. Józefa Sędziszowie Małopolskim, Stowarzyszenia Soroptimist International w Krakowie, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, Biblioteki Publicznej w Jabłonnie im. ks. Jana Twardowskiego, Publiczngo Przedszkola „Pod Dębami” im. Gen. Edmunda Knoll-Kownackiego w Pomiechówku.

Dzień Dziecka

Na początek, odrobina historii. Od 1952 roku w Polsce  1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka, jest to zasługa Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa , czyli organizacji The International Union for Protection of Childhood. Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie, a dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone. Dzień Dziecka  jest znakomitą okazją do wspólnej zabawy, spędzenia czasu z całą rodziną oraz do obdarowania dzieci prezentami. Od naszych Przyjaciół z Meksyku i Japonii uzyskaliśmy kilka informacji, o tym kiedy i jak wygląda ten wyjątkowy dzień w ich krajach. Dzień Dziecka w Meksyku obchodzi się 30 kwietnia. Tego dnia organizowane są specjalne zajęcia, by celebrować ten czas z najmłodszymi – podobnie jak w Polsce. Dzień Dziecka w Meksyku nosi nazwę Dia del Nino.  W Japonii Dzień Dziecka podzielony jest na dwie daty, 3 marca święto obchodzą chłopcy a 5 maja dziewczynki. Podczas Dnia Dziecka, obchodzonego przez chłopców głównym symbolem jest ryba. Papierowe ryby wieszane są wcześniej w ogrodzie i symbolizują: w kolorze czarnym  ojca, a czerwonym matkę. Ryby niebieskie zaś symbolizują syna i zawsze jest ich tyle, ilu jest potomków płci męskiej w rodzinie. Dziewczynki natomiast stroją lalki w swoje święto, ponieważ jest to także Narodowe Święto Lalki. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że Dzień dziecka, to przede wszystkim, to co wszystkie dzieci lubią najbardziej, niespodzianki, prezenty, smakołyki i dobrą zabawę. A Ty się tylko bawisz …..  Obserwując dziecko podczas zabawy, możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, np. o  tym jak się czuje w grupie rówieśników, jaki preferuje sposób myślenia i poznawania świata, jak sobie radzi że stresem itp. Najlepszym sposobem, aby zdobyć tą wiedzę jest zabawa z dzieckiem. Najważniejsza jest dobra atmosfera sprzyjająca integracji,  niosąca radość ze wspólnie spędzonego czasu. Na naszym wydarzeniu bawiliśmy się razem z dziećmi. Nie zabrakło  atrakcji.  Dorośli i dzieci mogli spróbować swoich sił w malowaniu farbami,  puszczaniu baniek mydlanych, rozwiązywaniu zagadek, grach terenowych, poszukiwaniu skarbów, biegu w workach,  w pokonywaniu toru przeszkód.  Zabawy odbyły się pod fachowym okiem pedagoga Elżbiety Żuławskiej oraz przyrodnika, geografa,  edukatorki leśnej z Pracowni „Dzikie Wiśnie”. Historia Dnia Dziecka oraz idea jego powstania warta jest ciągłego przypominania, a dzieci – nie tylko od święta – powinny być traktowane z szacunkiem i miłością. SPONSORZY: Pestka Bio Sklep  Bistro & Kawiarnia z Pomiechówka zorganizowała rodzinny konkurs  z nagrodami za wymyślenie nowej nazwy deseru, przygotowała ,też pyszne zdrowe, pięknie  przygotowane i zapakowane ciasteczka owsiane, pełne witamin, kandyzowane przekąski owocowe, orzeźwiającą lemoniadę. Dzięki rodzinnej firmie Wyroby Mięsne Regionalne Małgorzata Kwiatkowska z Wólki Kikolskiej (Pomiechówek) na naszym grillu królowały pyszne, wytwarzane tradycyjnymi metodami, z mięsa odmiejscowych rolników, bez konserwantów, bezglutenowe, wędzone dymem z drewna olchowego lub bukowego, kiełbaski, kaszanka i boczek. Interflon – niespodzianki dla dzieci. Nasza Galeria Dzień Dziecka 2022

Teatralne portrety – rozmowa z Marią Nowotarską i Agatą Pilitowską

Po dłuższej przerwie wracamy do rozmów o emigracji. Tym razem chcemy zaproponować  wirtualną podróż za ocean. Spotykamy tam dwie kobiety, Polki, aktorki, matka – Maria Nowotarska , córka – Agata Pilitowska. „American dreams” to jedna z wielu sztuk teatralnych autorstwa Kazimierza Barauna napisana specjalnie dla MariaNowotarska i Agaty Pilitowskiej. Wraz z bohaterkami spektaklu zajrzymy za kulisy teatru, poznamy, wszystkie rozterki towarzyszące trudom codziennego życia ludzi teatru na emigracji, rozczarowanie, walkę o godność, dojmującą tęsknotę za wcześniejszym życiem na scenie. Kobiety, które w kraju były uznanymi aktorkami   z determinacją podejmują kolejne próby zmierzające do powrotu na scenę. Wpis pragniemy zadedykować dwóm wspaniałym aktorkom. MARIA NOWOTARSKA Od ukończenia studiów w krakowskiej Wyższej Szkole eatralnej była aktorką Teatru im J. Słowackiego w Krakowie. Jej dorobek artystyczny obejmuje szereg znaczących ról w repertuarze dramatycznym i komediowym. Współpracuje z wybitnymi polskimi reżyserami – m. in. z E. Axerem, K. Braunem, K. Dejmkiem, B. Dąbrowskim, B. Korzeniowskim, R. Niewiarowiczem, R. Zioło Gra też w polskich filmach, m. in.”Andrzejową Korczynską” w „Nad Niemnem”, „TeklęOstrowską” w „Między Ustami a Brzegiem Pucharu”. W Teatrze Telewizji zagrała w wielu świetnych przedstawieniach, m.in. w „Barbarzyńcach”, „Świętoszku”, „Iwanowie”, „Klonowych Braciach”, „Zapomnianym Diable”, Marii i Magdalenie” itd. Do Kanady przyjeżdża w 1990 r. mając tak ogromne doświadczenie staje się współtwórcą życia teatralnego w Toronto. Jest twórcą, dyrektorem artystycznym, scenarzystą, reżyserem, jak również aktorką teatru pod nazwą Salon Poezji, Muzyki i Teatru Polsko Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego. M.in. w repertuarze Salonu znalazła się cała plejada najwybitniejszych polskich poetów od Kochanowskiego do Szymborskiej i Twardowskiego. Wraz z Agata Pilitowska tworzy cykl sztuk o Wielkich Polkach Emigrantkach ” pisanych specjalnie dla aktorek przez Kazimierza Brauna i w jego reżyserii :”Helena, rzecz o Modrzejewskiej”, „American Dreams”, „Tamara L.” o Tamarze Lempickiej, „Promieniowanie”, rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie, „Opowieści Poli Negri”, „Tajemnice Ordonki”. Sztuki te przetłumaczone są na siedem języków i grane przez M. Nowotarska i A. Pilitowska w wielu teatrach na świecie. Jednocześnie Maria Nowotarska prowadzi działalność pedagogiczną w działającym przy Salonie Studium Aktorskim, przygotowującym młodzież polskiego pochodzenia do pracy na scenie. Jest laureatką nagród Fundacji A. Mickiewicza, Fundacji Turzańskich, w 1995 r. otrzymała za swoją działalność artystyczną tytuł „Kobiety Roku”, a w r. 2000 odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi, a w r. 2004 wyróżniona tytułem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, 2006 Medalem Gloria Artis, 2011 statuetka Złota Sowa za osiągnięcia w dziedzinie teatru – Wieden, 2011 Zloty Medal The American Institute of Polish Culture. AGATA PILITOWSKA Agata Pilitowska ukończyła Narodową Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie i przyjechała do Kanady w 1986 roku. Grała wiele anglojęzycznych ról  w teatrach  w Toronto. Od 1992 roku związana z Salonem Poezji, Muzyki i Teatru, w którym grała w ponad 100 produkcjach, przede wszystkim w serialu dramatycznym, napisanym i wyreżyserowanym specjalnie dla Agaty Pilitowskiej i Marii Nowotarskiej przez Kazimierza Brauna. Te sztuki były grane nie tylko w Toronto, ale także w wielu miastach w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Europie, a także w Sao Paulo w Brazylii. Jej wieczór poezji „Szymborska Nobel 96” była wykonywana w języku polskim i angielskim na Uniwersytecie Concordia w Montrealu, Georgetown University w Waszyngtonie oraz w ramach Międzynarodowego Festiwalu Pisarzy w Ottawie. Od 1999 roku była prezenterką i dziennikarką telewizji OMNI, gdzie prowadziła cotygodniowy program „Z Ukosa”. W przypadku telewizji OMNI nazwała trzydzieści trzy godzinne programy telewizyjne „Kanadą, historią ludu”. Agata Pilitowska otrzymała tytuł „Zasłużony orędownik kultury polskiej”, medal „Gloria Artis”, statuetkę „Złote sowy” za osiągnięcia w aktorstwie i teatrze w Wiedniu w Austrii, „Złoty Krzyż Zasługi”, statuetkę „Politka” za rolę Poli Negri, „Golden Leafs Awards” za role Poli Negri i Hanki Ordonowna. Maria Nowotarska oraz Agata Pilitowska  nie rozerwalnie związane ze sceną  w swoim bogatym repertuarze  maja wiele sztuk o różnorodnej tematyce. Obecnie mieszkają na stałe w Kanadzie. Występują na całym świecie i promując kulturę polską. Wybrane zdjęcia, pochodzą ze spektakli „Promieniowanie  – rzecz o Marii Skłodowskiej Curie”,  „Tamara L.” „American dreams” autorstwa Kazimierza Barauna, stanowią  zaledwie znikomy ułamek dotychczasowych osiągnąć teatealnych. Sztuki napisane przez KazimierzaBrauna, koncentrują się na losach wielkich polskich emigrantkach, takich jak Pola Negri, Ordonka, Tamara Lempicka, Maria Skłodowska-Curie, Karolina Lanckorońska. https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=JR8XcwNrtQk&feature=emb_logo