Archiwum

O dziewczynce z problemami

“To książka, która przedstawia dziewczynkę, którą spotkało wielkie szczęście. Książka przedstawia dziewczynkę, która poznała przyjaciółkę w trudnych okolicznościach. W sposób przyjaźni, której nie da się opisać”.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Autorka. „O dziewczynce z problemami ” krótka historia dziewczynki o tym co można zrobić, żeby  czuć się dobrze w świecie pełnym różnic. Opowiadanie pokazuje, że każdy z nas jest inny. I choć na pierwszy rzut oka może to wywołać niepokój, nie musi utrudniać porozumienia. Różnice między dziećmi, związane z upodobaniami, zachowaniami, sytuacją rodzinną czy chorobą, wywołują różne emocje. To oczywiste.  Opowiadanie pomaga zrozumieć istotę tych różnic i pokazuje świat z perspektywy innej osoby. Pomaga akceptować, szanować, docenić różnorodność, a przede wszystkim jej się nie obawiać. Krótka historia Leny i Dżudżi pokazuje jak można radzić sobie w sytuacjach dnia codziennego. Odmienność dziewczynki sprawia, że często czuje się ona gorsza od rówieśników.  Nierzadko bywa, że i rówieśnicy dają jej odczuć, że nie pasuje do grupy. Przecież ta różnorodność sprawia, że  każdy z nas jest inny, wyjątkowy i niepowtarzalny! Pragnie czuć się bezpiecznie w świecie pełnym różnic! Lila, 8-latka dokłada malutką cegiełkę do budowy właśnie takiego świata. Elżbieta Żuławska – pedagog.

Antologia polsko-peruwiańska

Dzielimy się z Wami wspaniałą nowiną. Już jest – nowy międzykontynentalny projekt, którego mamy zaszczyt być malutką częścią. Antologia polsko-peruwiańska „Ulepione z gliny i słońca”/Hechas de barro y sol, Warszawa 2023. Antologia dwujęzyczna – tłumaczenie wierszy Ada Trzeciakowska. Wiersze w tlumaczeniu Ady Trzeciakowskiej. Od 16 – go października ruszył cykl spotkań 15 autorek polskich i 15 peruwiańskich prowadzi poetycki dialog, dwa kraje Polska i Peru, dwa różne spojrzenia na świat i otaczającą nas rzeczywistość. ZAPRASZAMY!!!Jeśli któraś biblioteka czy instytucja jest zainteresowana spotkaniem z tą niecodzienną antologią z udziałem 15 poetek z Polski i 15 z Peru- prosimy o kontakt. arendicultural@gmail.com lub bezposrednio z Prezes stowarzyszenia Stowarzyszenie Associação Polaco- Iberica Arendi Cultural ACAPI Katarina Lavmel

NIECHAJ DO TAŃCA GRAJĄ

NIECHAJ DO TAŃCA GRAJĄ 17 października Szkoła Podstawowa im.Gen. Wiktora Thommee w Pomiechówku.Z myślą o najmłodszych widzach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego przygotował program edukacyjny pt. “Niechaj do tańca grają”. Jest to niezwykła podróż odkrywająca przed widzem polskie tańce narodowe osadzone w literaturze polskiej. W programie skierowanym do młodego odbiorcy prezentowane były polskie tańce narodowe i ich stylizowana forma. Było to wyjątkowe przeżycie dla wszystkich. Cudownie było patrzeć na oczarowane twarze uczniów, spontaniczną i radosną reakcję oraz słyszeć okrzyki zachwytu podczas występu. Dziękujemy za tą wyśmienitą ucztę kulturalną. Zapraszamy do obejrzenia przepięknej fotorelacji z tego wydarzenia którą przygotowała dla nas Pani Wioletta Peda. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego

Ruben Bueno. Polak z Wyboru.

Z ogromną dumą i radością  7 października 2023 roku na uroczystej  Gali VII Edycji ” Polak Roku we Włoszech i na Świecie”, organizowanej przez Associazione dei Polacchi in Calabria-Związek Polaków w Kalabri, odebraliśmy w imieniu Laureata Rubena Bueno, Countertenor z rąk Pani Katarzyny Krystyny Gralińskiej – Prezes Związku Polaków w Kalabrii i pomysłodawczyni konkursu, nagrodę za zajęcie II miejsca w kategorii „Polak z Wyboru” Nominację do nagrody wygłosiła Pani sekretarz Kapituły i ZPwK Magdalena Ratajewska. Partnerem wydarzenia był między innymi Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Autor zdjęcia Jan Rzepka Polonia to My. Podziękowanie Laureata zamieszczone na Facebook-u. Gracias Fundacja Wspólna Przestrzeń por realizar un video tan hermoso acerca de mi premio ganado en Italia hace unos días… Mariola Fanselow y Cezary Fanselow ustedes son mis representantes, mis colegas, mis amigos, tengo mucho que agradecerles de éste reconocimiento, tanto apoyo, tantos momentos tan bonitos a lo largo de 3 años de colaboraciones y aventuras juntos. Los llevo siempre en mi corazón. Anna Czachorowska  por inspirarme a componer con su belleza de poemas, melodías que sonaban en mi cabeza y transportarlas al papel, gracias por la oportunidad de musicalizar tus palabras… Gracias también a mi adorado ensamble JoKaRu (Jonathan y Kaori Saeki ), que son mis cómplices de aventuras, mi familia, mi todo, que también a ustedes les compuse éste ciclo de canciones y que gracias a ustedes se estrenaron… Me siento emocionado, agradecido… gracias a todos los que formaron parte de éste hermoso proyecto de alguna u otra manera, a @Polak Roku we Włoszech  Associazione dei Polacchi in Calabria-Związek Polaków w Kalabrii por el hermoso  polreconocimiento, así como a todas las personitas que han hecho posible cada una de mis locuras… mis composiciones se crearon con mucho cariño y me emociona de manera especial haber recibido éste reconocimiento. Se siente muy lindo saberse valorado y querido en un país que te ha recibido con los brazos abiertos. Gracias Polonia. Dziękuję Fundacji Wspólna Przestrzeń za stworzenie tak pięknego filmu o mojej nagrodzie zdobytej we Włoszech kilka dni temu…. Mariola Fanselow i Cezary Fanselow jesteście moimi przedstawicielami, moimi kolegami, moimi przyjaciółmi, mam tak wiele do podziękowania za to uznanie, tak wiele wsparcia, tak wiele pięknych chwil podczas 3 lat współpracy i wspólnych przygód. Zawsze będę nosić Was w sercu. Annie Czachorowskiej za zainspirowanie mnie do komponowania dla Twoich pięknych wierszy, melodii, które brzmiały w mojej głowie i przelanie ich na papier, dziękuję za możliwość przelania Twoich słów na muzykę…. Dziękuję również mojemu uwielbianemu zespołowi JoKaRu (Jonathan i Kaori Saeki), którzy są moimi wspólnikami w moich przygodach, moją rodziną, moim wszystkim, którzy również skomponowali ten cykl piosenek dla Was i dzięki Wam miały one swoją premierę? Czuję się wzruszony, wdzięczny… dziękuję wszystkim, którzy w taki czy inny sposób byli częścią tego pięknego projektu, @Polak Roku we Włoszech Associazione dei Polacchi w Kalabrii-Związek Polaków w Kalabrii za piękne uznanie, jak również wszystkim  ludziom, którzy umożliwili każde z moich szaleństw… moje kompozycje zostały stworzone z wielką miłością i jestem szczególnie wzruszony, że otrzymałem to uznanie. To bardzo miłe uczucie wiedzieć, że jest się docenianym i kochanym w kraju, który przyjął cię z otwartymi ramionami. Dziękuję Polsce. Zdjęcie z premierowego wykonania „7 Szczęśliwych wierszy Anny”

Narodowe czytanie „Nad Niemnem” Eliza Orzeszkowa

Lekturą tegorocznej 1️2 odsłony Narodowego Czytania jest  powieść Elizy Orzeszkowej” Nad Niemnem”. Pisarka długo przygotowywała się do napisania książki. Opracowanie planu wydarzeń jak również  zebranie wszystkich informacji na temat życia szlachty było bardzo czasochłonne. Początkowo osią utworu miały być perypetie miłosne pomiędzy panną z dworu a zagrodowym szlachcicem. Pierwotnie utwór miał nosić tytuł „Mezalians”. W trakcie pisania Eliza Orzeszkowa uświadomiła sobie , że powstająca powieść będzie dziełem o wiele poważniejszym, niż początkowo zamierzała. Ostatecznie poruszyła w nim wątki patriotyczne i po części polityczne oraz ukazała bardzo wierny obraz społeczeństwa polskiego w drugiej połowie XIX wieku .Jej powieść odniosła sukces porównywalny do trylogii Sienkiewicza i stała się przedmiotem zachwytu czytelników.     Akcja powieści rozgrywa się latem 1886 roku, w większości w Korczynie. Dużą rolę odgrywa rzeka Niemen, stąd tytuł: „Nad Niemnem”,  to ona stanowi tło dla rozgrywających się ważnych dla bohaterów powieści wydarzeń. Z ogromną radością przyjęliśmy zaproszenie  od Organizatorów tj. Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników Virtualia ART do współpracy przy realizacji wyjątkowego wydarzenia 12. edycji NARODOWE CZYTANIE Nad Niemnem 'Elizy Orzeszkowej.  Pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej RP. Podziękowania od Pary Prezydenckiej   Patronat Honorowy uzyskało MS AADP Virtualia ART przy współpracy i współorganizacji:                            TPSP 'Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, Galeria Aliny Bożyk, Fundacja Wspólna Przestrzeń, ECHA KULTURY. Był to nasz drugi wspólny projekt. Pierwszy miał miejsce  7 lipca  2023 we Wrocławiu w przepięknej scenerii Oratorium Marianum przy okazji obchodów  Jubileum X. Lecia MS AADP Virtualia ART 2013 – 2023. Tego też dnia Fundacja Wspólna Przestrzeń została Laureatem ZŁOTEGO PIÓRA z nadania Kapituły Odznaczeń/Wyróżnień MS AADP Virtualia ART. Tym razem połączyła nas miłość do literatury polskiej. Tematyka poruszana w powieści ” Nad Niemnem” pobudza wyobraźnię, wywołuje szereg emocji,  Jest  nam szczególnie bliska ze względu na zbieżność z misją Fundacja Wspólna Przestrzeń, której celem jest budowanie i wzmacnianie wizerunku Polski, polskiej kultury i tradycji. Równie ważne dla nas jest budowanie mostów międzypokoleniowych i między ludzkich integrujących wiele osób mieszkających w odległych od siebie zakątkach świata,  różniących się  wiekiem, zainteresowaniami, kierunkiem wykształcenia, doświadczeniami. Wszystkich nas  połączyła  miłość do pięknego słowa zamkniętego w kartkach powieści Elizy Orzeszkowej. Do wspólnego czytania fragmentów powieści zaprosiliśmy  wybitną postać polskiego teatru, współtwórczynię życia kulturalnego, krzewicielkę polskiej kultury w Toronto, wspaniałą aktorkę, scenarzystkę, reżyserkę, dyrektorkę artystyczną Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto Panią Marię Nowotarską. Maria Nowotarska w filmowej i serialowej  ekranizacji powieści Elizy Orzeszkowej wcieliła się w charakterystyczną postać Andrzejowej Korczyńskiej, matki Zygmunta Korczyńskiego. Zapraszam Państwa  na spacer nad rozległe piaszczyste  brzegi Niemna, na kręte polne dróżki wiodące wśród dojrzewających łanów zbóż, przepełnionych zapachem  pachnących ziół. Poczujmy ten piękny klimat , zapach łąk zielonych, wsłuchajmy się w śpiew ptaków, szum wiatru nad Niemnem.  Odwieźmy szlacheckie dworki, majątki, zajrzyjmy pod strzechy. Zapraszamy Państwa do Korczyna. Poniżej linki do Narodowego czytania. Zapraszamy do wysłuchania interpretacji wybranych fragmentów powieści. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Yvette Popławska. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Mariola Fanselow. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Alina Bożyk. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Alicja Maria Kuberska. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Maria Nowotarska. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Agata Pilitowska. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Piotr Pilitowski. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Klaudia Fanselow. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Bogumił Pacak-Gamalski. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Małgorzata Siwarska. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Marta Rowicka. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Cezary Fanselow. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Katarzyna Klusek. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Piotr Kuźniak. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Iwona Kuźniak. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Elżbieta Żuławska. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Margaret Jodk. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Mikołaj Kuska. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Sandra Užule-Fons Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Przemysław Majewski. Narodowe czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – czyta: Anna Czachorowska.

Noc Perseidów 2023

https://wspolnaprzestrzen.org/wp-content/uploads/2023/09/Noc-perseidow-2023-na-www.mp4#t=,44 Proszę Państwa, tylko u nas i tylko dla nas w „NOC PERSEIDÓW na wydarzeniu, które zorganizowaliśmy 12 sierpnia już po raz drugi pod nazwą Noc Perseidów, tym razem wspólnie z Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie. Zaprosiliśmy rodziców z dziećmi na kosmiczne wydarzenie, z kosmicznymi atrakcjami, galaktycznymi konkursami i odlotowymi nagrodami.. Spotkanie rozpoczął koncert Karoliny Persał, artystka zaprezentowała swoje autorskie utwory. Muzyka wprowadziła nas w kosmiczną atmosferę. Po koncercie przyszedł czas na to co było istotą spotkania, czyli … KOSMOS w Gmina Jabłonna wspólnie z Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie Prześledziliśmy długą drogę Od strefy 5️1 do sałaty na Marsie „. W międzyplanetarną podróż zabrał nas Mikołaj Kuska biofizyk molekularny i astrobiolog. Mikołaj Kuska wykorzystuje każdą okazję na popularyzację nauki. Możecie Go spotkać w różnych miejscach na mniejszych , czy też większych wydarzeniach takich jak Piknik Naukowy, Noc Biologów czy Festiwal Nauki, a 1️2 sierpnia był z nami. Kilka słów, o naszym niezwykłym Gościu, o tym czym się zajmuje na co dzień. Ukończył studia z zakresu Zastosowań Fizyki w Biologii i Medycynie na specjalności: biofizyka molekularna na Wydziale Fizyki UW. Już od początku studiów zaangażował się w prace Grupy Biologii Strukturalnej dr Marii Górnej, był magistrantem w Core Facility for Crystallography and Biophysics, podczas swojej pracy skupiał się na wykorzystaniu standardowych technik z zakresu biologii molekularnej i biochemii do badania białek z rodzin IFIT oraz FASTK. Mikołaj Kuska swoją naukową przyszłość wiąże z wykorzystaniem metod z zakresu biofizyki molekularnej i biochemii w badaniach z obszaru astrobiologii i biologii syntetycznej. Jeszcze jedna ciekawostka ‼️W 2019 roku był jednym z inicjatorów reaktywacji Koła Naukowego Biofizyki Molekularnej, w którym, to kole jako pierwszym na Uniwersytecie, powstała sekcja astrobiologii. Mikołaj nigdy się nie poddaje i to nie przypadek, ze znalazł się w grupie inicjatorów wprowadzenia na Uniwersytecie Warszawskim pierwszego przedmiotu wykładowego z zakresu astrobiologii. Jest również członkiem Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne Polskie Towarzystwo Biochemiczne Polskie Towarzystwo Biofizyczne raz Komitetu Głównego Olimpiady Biologicznej. Jeden z pomysłodawców i współzałożycieli Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz członek Rady Studentów przy Prezesie POLSA. Fascynat świata nauki od twardej fizyki po nauki społeczne. Od 23 września doktorant na Uniwersytecie w Uppsali Idealista. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia, za wspaniały wykład, trzymamy kciuki za dalszy rozwój kariery do zobaczenia za rok. Wielkie podziękowania dla niezwykłej osoby, która była naszą drugą prelegentką i połączyła się z nami prosto z Wiednia przestawiła  medyczne aspekty podróży kosmicznych. O to kilka słów o tym kim jest i czym się zajmuje. Poznajmy ją  trochę bliżej . Nikita Zychowska od najmłodszych lat lubi czytać książki i czasopisma o kosmosie. W pierwszej klasie  liceum –   lekcje  fizyki z elementami z ASTRONOMII, sprawiły , że pasja z dzieciństwa wróciła na nowo i to z zdwojoną siłą! Zawsze idzie własną ścieżką,   pasjonatka nauk przyrodniczych, jest jedną z założycielek grupy AstroYouth. Po ukończeniu liceum znalazła grupę pasjonatów astronomii ,studentów z Politechniki Śląskiej, wraz z nimi  wzięła udział w projekcie na milionowe miasto na Marsie (konkurs od Mars Society). Podczas pracy nad projektem zajmowała się zagadnieniem medycyny i psychologii kosmicznej człowieka. Tak jak asteroida uderzając w planetę zmienia jej trajektorię na inną, tak życie przeniosło ją na nowe tory… też kosmiczne. Będąc na licznych konferencjach i wykładach z różnych dziedzin nauki polubiła się bardzo z satelitami i rakietami. Zagięła system i wspólnie z kilkoma członkami Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz AstroYouth DOSTAŁA SIĘ DO EUROPEJSKIEJ AGENCJI KOSMICZNEJ będzie brać udział w projekcie Citizen Space. Zawsze gotowa by poznać, pogłębić, czy też podjąć  wyzwania z zakresu medycyny kosmicznej oraz  fizyki! Jeśli nie spotkacie jej  na naukowych eventach, to błądzicie pewni, że relaksuje się jeżdżąc na łyżwach na spacerze z psem, ewentualnie czyta książkę. Gwiazdy na wyciągnięcie ręki. Jeden z najbardziej regularnych rojów meteorytów, których orbita przecina się z ziemską regularnie w okresie 17 lipca – 24 sierpnia ponownie zainspirował nas do zorganizowania wydarzenia  NOC PERSEIDÓW I NIE MA  przypadku ,że tegoroczne spotkanie, które organizowaliśmy w Gmina Jabłonna  wspólnie z  Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie  przypadło na MAKSIMUM roju pomiędzy 12, a 13 sierpnia Co najważniejsze pogoda nam dopisała, bezchmurne niebo pozwoliło na obserwację nocnego nieba i wypatrywanie spadających gwiazd.

Warsztaty muzyczne Pałac Jabłonna – lipiec 2023

Nuda, to nie dla nas My lubimy spędzać czas twórczo. W dniach 22 – 25 lipca w Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie pianistka Kaori Saeki  prowadziła grupowe warsztaty  muzyczne „RYTM – MELODIA – HARMONIA” CELEM DZIAŁAŃ WARSZTATÓW MUZYCZNYCH BYŁO: rozwijanie zainteresowań muzycznych uczniów; rozśpiewanie poprzez poznawanie nowych piosenek; rozwijanie wrażliwości muzycznej; bogacenie doświadczeń artystycznych; rozwijanie umiejętności wokalnych; budowanie umiejętności pracy w zespole; stwarzanie możliwości występów na szerszym forum. Uczestnicy spotkania poznawali: pojęcie harmonii, znaczenie relacji, pomiędzy harmonią a melodią i rytmem, różnice między harmonią dur-moll a współczesną, czym jest akord. ROZWIJALI : wrażliwość na brzmienie rozmaitych akordów, umiejętność słuchania poprzez uczestniczenie w ćwiczeniach praktycznych.M Muzyka jest ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój każdego człowieka. Przeżycia związane z odbiorem muzyki mają duży wpływ na rozwój emocjonalny i estetyczny. Słuchanie muzyki pobudza rozwój analizatora słuchowego, koncentrację uwagi, pamięć muzyczną i pozamuzyczną. Podczas zajęć muzycznych młodzież miała możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań muzycznych poprzez improwizacje ruchowe do muzyki, a także rozwijanie umiejętności  słuchania, zrozumienia muzyki, poznania procesu powstawania utworów muzycznych Warsztaty muzyczne były skierowane do młodych osób w wieku 15 – 18 lat z zespołów wokalnych „Meloman” i „Sounds Good” z Dom Kultury „Włochy” które śpiewają, tańczą  lub grają na instrumencie. Warsztaty były idealną okazją by poznać warsztat muzyczny zawodowych muzyków,   stworzyć zespół, który na zakończenie warsztatów zagrał swój wspólny koncert! Dla takich chwil chce się ŻYĆ…, chce się pokonywać trudności, poprzez muzykę budować mosty, tworzyć wspólną przestrzeń, chce się dalej snuć plany i mieć marzenia. Najpiękniejsze jeszcze przed nami. Kaori Saeki  dziękujemy  za przyjęcie zaproszenia, za przyjazd do Polski, za wakacyjne warsztaty muzyczne w Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie , za kolejny wspaniały koncert dla młodych melomanów z Gmina Jabłonna  dla których utwory takich kompozytorów jak Liszt, Schubert , a tym samym muzyka klasyczna  wykonywana na żywo stanowi bardzo ważny element edukacji muzycznej.

X Lecie Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników Virtualia ART

Statuetka Złote Pióro Zaszczytem dla nas było uczestniczyć jako współorganizator w tak doniosłym i wspaniałym dwudniowym wydarzeniu.  💎Jubileum X. Lecia MS AADP Virtualia ART 2013 – 2023 polskiej organizacji Virtualia ART w Belgii, założonej przez Panią Yvette Poplawską. Z dumą i radością przyjęliśmy z rąk Pani Prezes MS AADP Virtualia ART ZŁOTE PIÓRO wyróżnienie za współpracę na niwie międzynarodowej działalności, dialogu i integracji, podkreślające znaczenie i rozwój polskiej kultury, sztuki i tradycji w świecie. Na zaproszenie Pani Prezes Virtualia ART, Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników  do Wrocławia  przyjechało wielu wybitnych Polaków i działaczy polonijnych. Uroczystości poprzedziła Prezentacja Stempla pocztowego, wydanego w roku jubileuszowym dzięki Dyrektorom Panom Krzysztofowi Górskiemu oraz Mariuszowi Dawidowi z Zarządem Biura Filatelistyki/ Poczta Polska S.A. Stempel wszedł w obieg 7 lipca 2023 od godz. 10.00 w siedzibie Poczta Polska S.A., Wrocław 1, ul. Krasińskiego Obchody X. Lecia MS AADP Virtualia ART 2013 – 2023  rozpoczęły się 6 lipca od spotkania zaproszonych gości przy gmachu wrocławskiej Opery oraz przejazdu ulicami Wrocławia, zabytkowym tramwajem, który zawiózł gości w pobliże wrocławskiego rynku, skąd spacerkiem udaliśmy się   do  Kościoła Garnizonowego – Bazyliki Mniejszej we Wrocławiu, w którym odbyła się uroczysta Msza Św. Po Mszy Św. nastąpiła dalsza część uroczystości, na która miała miejsce w siedzibie Towarzystwa Miłośników Wrocławia (TMW) w znajdującej się w przy południowo zachodnim narożniku wrocławskiego rynku,  zabytkowej, średniowiecznej Kamieniczce ”Małgosia”. W czasie spotkania nastąpiło przekazanie „Złotego Pióra”, Statuetki, a co najważniejsze Podpisanie Dokumentu – Certyfikatu im. Literatek vel Polonikus . Tego wieczotu Pani Prezes MS AADP Virtualia ART  Yvette Popławska uhonorowana została Złotą Odznaką TMW.   Drugiego dnia uroczystości w piątek 07 lipca W Oratorium Marianum pięknej barokowej auli Uniwersytetu Wrocławskiego, spotkali się przedstawiciele świata kultury, nauki, sztuki, biznesmeni i działacze społeczni z różnymi stron świata z kraju i zagranicy. Wszyscy…dla innych. W części artystycznej Jubileum, Dominika Zamara, polska śpiewaczka operowa, występująca na scenach najsłynniejszych teatrów operowych w Europie i Stanach Zjednoczonych, wykonała arię V. Bellini ,,Vaga luna che inargenti”. Śpiewaczce tego wieczoru towarzyszyła Maestra Elżbieta Dedek utalentowana polska pianistka urodzona w Warszawie, aktualnie mieszkająca  w Belgii. Na scenie mogliśmy również podziwiać baletnicę  Martę Kulikowską de Nałęcz. Wydarzeniu towarzyszyła wyjątkowa prezentację ostatniej serii obrazów Gościa Honorowego, Pani Barbary Kaczmarowskiej Hamilton. W drugiej części uroczystości nastąpiło przedstawienie raportu z podsumowującego dziesięcioletnią działalność stowarzyszenia oraz uhonorowanie działaczy na rzecz Polski i Polonii statuetkami: Literatek vel Polonicus; Złote Pióro; Złoty Glob; Muzyczna; Taneczna; Złoty Mikrofon oraz Medalami Pamiątkowymi X. Lecia MS AADP Virtualia ART. W gronie odznaczonych znajdują się m.in. Bogdan Zdrojewski, Senator RP; Małgorzata Kellner, Rada Miasta Wrocławia; Teresa Sygnarek, Prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych; Ilona Gosiewska, Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen; Mira Łuksza, pisarka, członek Związku Literatów Polskich, polsko-białoruska dziennikarka; dr Małgorzata Müller, językoznawca, poliglotka. Za działalność na rzecz promocji wizerunku Polski zostali odznaczeni m.in. Barbara Kaczmarowska Hamilton (portrecistka, Wielka Brytania), Paula Branach (Instytut Języka i Kultury Polskiej im. Polskich Lotników w Gandawie, Belgia), Marcin Piórkowski (307 Squadron Project, Wielka Brytania), Marta Kulikowska de Nałęcz (baletnica, Belgia), Dominika Zamara (sopranistka, Włochy), dr Justyna Napiórkowska (Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Polska-Belgia), Waldemar Zientara (Stowarzyszenie Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, Włochy), Marek Oktaba (IMS), Malwina Hopej (AWPE).   Wszyscy wyróżnieni   na ręce Pani Prezes MS AADP Virtualia ART  Yvette Popławskiej złożyli gratulacje i podziękowania za dotychczasową działalność polonijną na rzecz propagowania polskiej kultury i historii w Królestwie Belgii oraz  państwach Beneluksu.   Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników MS AADP Virtualia ART to założona w Belgii przez Yvette Popławską organizacja działająca na rzecz Polonii i Polaków, której celem jest prowadzenie międzynarodowego dialogu, promocja polskiej kultury i historii w Europie Zachodniej oraz opieka nad polskimi nekropoliami w regionie Beneluksu. Jubileusz Virtualia ART był projektem dyplomowym realizowanym w ramach Szkoły Animatorzy Wizerunku Polski w Europie, zadania finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2023. Jubileusz stał się doskonałą okazją do umacniania międzynarodowego dialogu środowisk polonijnych, które na co dzień w swoich działaniach są Ambasadorami wizerunku Polski, polskiej historii, kultury  i tradycji nie tylko w Europie ale i na całym świecie. Jubileum X-lecia Stowarzyszenia Virtualia ART objęli patronatem honorowym Senator RP Bogdan Zdrojewski, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Barbara Kaczmarowska Hamilton, Firma ANKOL, ZPB Polonez, Fundacja Wspólna Przestrzeń, zaś patronatem m.in. Dolnośląskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków we Wrocławiu oraz Instytut Myśli Schumana.

Spotkanie autorskie Lili w Pałacu Struga

„Wielkie przygody małej dziewczynki” , tym razem w zupełnie innej odsłonie.Na zaproszenie Pałac Struga młoda autorka uświetniła swoją obecnością Wernisaż: III Międzynarodowy Przegląd Sztuki – Pałac Struga.2023 – Od gór Po morzeW renesansowych wnętrzach odbyło się niezwykłe spotkanie. Była, to doskonała okazja zaprezentować twórczość młodej artystki, Jej ilustracje oraz autorską książkę ” Wielkie przygody małej dziewczynki” w tak niezwykłym miejscu, wśród tylu wybitnych osób. Książa powstała prawie rok temu gdy Lila miała siedem lat. Dla naszej Fundacji ,to był ogromny zaszczyt być świadkiem i wsparciem młodej pisarki w całym procesie powstawania książki. Po sobotnim wydarzeniu Lila wróciła do Warszawy pełna wrażeń. W Pałacu Struga zostawiła kilka egzemplarzy swojej autorskiej książki, które zgodnie z Jej decyzją zostaną przekazane  dzieciom odwiedzającym Pałac Struga. Niezmiernie cieszy nas fakt, że książka Lili znajduje nowych czytelników, budzi ciekawość poznania świata dzieciecej fantazji. Śpieszymy z informacją, że książka Lili dotarła już w wiele miejsc w Polsce i za granicę do Austrii, Anglii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Belgii i Meksyku. Jeśli chcielibyście otrzymać książkę, wesprzeć młodą artystkę oraz działalność Fundacji Wspólna Przestrzeń poprosimy o kontakt z nami. kontakt@wspolnaprzestrzen.org Zapraszamy do obejżenia filmowej relacji ze spotkania z autorką.

„Muzyka bez granic”

Koncert „Muzyka bez granic“ w ramach Wiener Festwochen. We wspaniałej, barokowej sali Urzędu 3 dzielnicy Wiednia wystąpią z bogatym repertuarem muzycznym znani nie tylko w Wiedniu artyści. Yulia Savrasova – mezzosopran. Mezzosopranistka Yulia Savrasova urodziła się w Rosji. Studiowała na Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie im. Hercena (prof. T. Smelkova), Akademii Młodych Śpiewaków Operowych Teatru Maryjskiego prywatnie u Jesusa Quinonesa Ledesmy w Stanach Zjednoczonych i Viktorii Loukianetz w Wiedniu (Austria). Uczestniczyła również w Mistrzowskich Kursach Śpiewu prowadzonych przez Elenę Obraztsovą, Makvalę Kasrashvili (Rosja), Katię Ricciarelli (Włochy) i Vesselinę Kasarovą (Austria). Yulia Savrasova jest zwyciężczynią kilku międzynarodowych konkursów wokalnych. Między innymi: XXI Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Miklausa Schneidera-Trnavsky’ego w Trnawie na Słowacji. II Międzynarodowy Konkurs Śpiewaczy im. Borysa Sztokolowa w Sankt Petersburgu. Zadebiutowała na deskach Teatru Maryjskiego operą W.A.Mozarta „Wesele Figara”. Nastąpiło to po zaangażowaniu w Tatarskiej Państwowej Operze i Balecie w Kazaniu (Tatarstan), gdzie zadebiutowała operą G.Bizeta „Carmen”. Jako solistka tego teatru kilkakrotnie brała również udział w Festiwalu Operowym Shaliapin (Kazań) oraz w różnych tournée operowych. Występowała w znanych miejscach, w tym w Państwowej Filharmonii w Sankt Petersburgu, Teatrze Maryjskim i Sali Koncertowej Teatru Maryjskiego, Moskiewskim Domu Muzycznym, Teatrze Poli w Pekinie, Wiener Konzerthaus, Operze Kairskiej, Changchun Studio Filmowe, Theatro Tapia w San-Juan, Puerto Rico, Theatre Ariston w San-Remo, De Nederlandse Opera w Amsterdamie, Hefei Grand Theatre, Tatarski Państwowy Teatr Opery i Baletu. Współpracował z takimi dyrygentami jak V.Gergiev , P. Smelkov, T. Sokhiev, M. Güttler, M. Tatarnikov, A. Vikulov, A. Kantorov, M. Krejci, R. Salavatov, A. El Saedi, V. Tsiatsianis i A. Anikhanov. Julia Savrasova regularnie występuje również z recitalami kameralnej muzyki wokalnej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jej współpraca z pianistami Pavelem Egorovem i Normanem Shetlerem. Mieszka w Wiedniu. Luka Gudelj- tenor. Pochodzi z Chorwacji, studiował i ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Splicie oraz śpiew operowy w Konserwatorium Muzycznym w Wiedniu. Był wielokrotnie nagradzany, zdobywał nagrody na licznych konkursach wokalnych, jest laureatem  nagrody „Večernjakova domovnica 2012”. Mieszka w Wiedniu , całe jego życie wypełnia  muzyka klasyczna od Bacha do Wagnera.  Dla Niego każda publiczność i każdy koncert jest tak samo ważny, bez znaczenia, czy  w Operze Wiedeńskiej , na Festiwalu w Salzburgu czy na wiejskim weselu. Uwielbia swoją publiczność  skrupulatnie przygotowuje się do każdego wystąpienia. Ma świadomość, że nie ma nic szlachetniejszego niż lojalność publiczności. Oprócz tradycyjnego niemieckiego „Lied”, neapolitańskiego canzone, operowych evergreenów i kompozycji chorwackich, wyróżnia się także występami w Chórze Opery Wiedeńskiej, którego repertuar obejmuje dzieła wielkich światowych kompozytorów: Beethovena, Wagnera, Orffa, Gounod, Puccini, Verdi, Strawiński, rodziny Straussów itd. W zeszłym roku występował ze Stowarzyszeniem Koncertowym Opery Wiedeńskiej na słynnych Letnich Igrzyskach w Salzburgu. Występował  w wielu krajach świata, w tym w Chinach i na Tajwanie. Kaori Saeki – pianistka. Pianistka pochodząca z Japonii, niepowtarzalna, mistrzyni fortepianu, , Kaori Saeki – na stałe mieszkająca i koncertująca w Wiedniu.  Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat. W szkole średniej Okazaki High School śpiewała w chórze przyszkolnego Stowarzyszenia Muzycznego. Po ukończeniu szkoły rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Ritsumeikam i najpierw pracowała jako prawnik. W 2010 zdecydowała się jednak na rozpoczęcie kariery muzycznej  i podjęła studia u Prof. Stephana Möllera  w Konserwatorium Praynera uzyskując z wyróżnieniem, zaledwie po dwóch latach nauki, dyplom pianistki. W maju 2014, w ramach Golden Key Festival, debiutowała w Carnegie Hall (New York). Poza częstymi występami solistycznymi posiada również duże doświadczeniem jako pianistka- akompaniatorka. Mieszka w Austrii i pracuję w formie freelancer jako solistka, akompaniuje  też w grze na skrzypcach, wiolonczeli, flecie, oboju, klarnecie, saksofonie, rogu, trąbce, puzonie, tubie oraz śpiewie. Od 2014 roku jest asystentką Prof. Stephana Möllera (fortepian),a od 2017 roku również asystentką Georga Lehnera (baryton). W roku 2018 rozpoczęła pracę w projekcie „Beethoven-Czerny-Liszt Projekt“, wybierając jako dalszy cel możliwie szerokie rozpowszechnienie prac Carla Czernego. Gościnnie wystapi Ewa Paprotna sopran koloraturowy. Jej działalność artystyczna obejmuje koncerty kameralne, koncerty akustyczne, jak również recitale oraz muzyczne akcenty na uroczystościach i wydarzeniach. Produkuje również własne albumy muzyczne jest kompozytorką i autorką tekstów. Jest laureatką „Złotej Sowy”, nagrody, którą można określić mianem polskiego Oscara dla artystów emigrantów. Jakość i profesjonalizm, improwizacja wynikająca z poczucia chwili poprzez bezpośredni, żywy kontakt z publicznością, sprawia, że Jej występy są rodzajem magii, która porusza uczucia i wyobraźnię słuchacza i wciąż rezonuje w ich sercach. Serdecznie zapraszamy 19:00 08.05.2023 Karl-Borromaus-Platz 3, 1030 Wien.