Archiwum

Dzień Kobiet

„KOBIETA  TO  JA”                Na zaproszenie Kongres Polskich Kobiet w Austrii uczestniczyliśmy w wydarzeniu zorganizowanym z okazji Dnia Kobiet, spotkanie odbyło się w Wiedniu w siedzibie Polsko-austriackiego Towarzystwa Kultury ” TAKT”.                Gwiazdami wieczoru były Halina Graser, Agnieszka Malek, Maja Famuła, Dominika Chuściel, Justyna Młynarczyk oraz Jakub Piwowarczyk w ich wykonaniu usłyszeliśmy znane utwory muzyczne opowiadające o różnych odcieniach kobiecości. Znalazło się też coś dla miłośników poezji, swoje wiersze zaprezentowała Maria Glonek oraz Janusz Goździewski  vel Samuel Goo.                Wieczór obfitował w niespodzianki bowiem na scenie oprócz zawodowych artystów swoje umiejętności recytatorskie  mogli zaprezentować amatorzy.  Z dumą informujemy, iż nam w udziale również przypadł ten zaszczyt.                Atrakcją wieczoru była loteria fantowa, na którą Fundacja Wspólna Przestrzeń przygotowała płyty Przemysława Majewskiego „Międzywojenna nuta”  oraz porcelanowe drobiazgi własnoręcznie wykonane przez Panią Prezes Fundacji Wspólna Przestrzeń.                Zaproszeni goście mieli również możliwość podziwiania prac wykonanych przez Artura Bielca, Art. Biel, artystę na co dzień mieszkającego w Wiedniu. Wystawa obrazów autorstwa: Paweł Bielec   Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: Zdjęcia

Koronkowe historie.

O co tyle zachodu? Koronkowe historie – Małgorzata Siwarska Przenieśmy się w czasie i przestrzeni wprost do Teatru Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju właśnie tam odbyło się pierwsze wydarzenie  z zainicjowanego cyklu „Muzyka, Kobiety I Koronki”. Z radością dzielimy się z Wami wrażeniami. W sali kameralnej Teatru Zdrojowego została zorganizowana wystawa współczesnych koronek, ręcznie wykonanych niezwykłych dzieł sztuki. Wszystkie prezentowane prace cechowała oryginalność i wyjątkowość. Doceniliśmy starania poczynione w celu stworzenia unikatowych wytworów przez Panie: Bożenę Krauze, Krystynę Łozowską, Jadwigę Jurkin, Dorotę Zelek, Beatę Ignasiak. W takcie wydarzenia mieliśmy wyjątkową okazję na żywo podziwiać proces powstawania koronek. Realizowane działania w ramach projektu „Muzyka, Kobiety i Koronki” dają możliwość prezentacji bogatej historii, atrakcyjnych miejsc, promocji lokalnych artystów, przypomnienie  dokonań Księżnej Daisy w zakresie propagowania rękodzielnictwa na terenie regionu, a w szczególności Szczawna. Cel naszego projektu jest nierozerwalnie związany ze Szczawnem-Zdrój oraz Domem Zdrojowym Szczawno Zdrój, w którym odbyła się pierwsza wystawa koronek firmowana nazwiskiem Daisy. Wystawie towarzyszyła prezentacja  pod tytułem „Koronkowe historie” opowiedziane w trzech aktach. Tytuł pierwszego, to  „PŁATKI ŚNIEGU I KORALOWY NASZYJNIK”.    Przewodniczką w naszej niezwykłej podróży była Małgorzata Siwarska, tematów było wiele, wszystkie dotyczyły koronek min. mogliśmy poznać legendy związane z koronką, dowiedzieć się co łączy płatek śniegu, koronki i koralowy naszyjnik, czym zajmowały się Szkoły Koronkarstwa Księżnej Daisy von Pless, o tym jaki związek mają koronki Księżnej ze Szczawnem i Domem Zdrojowym w Szczawnie Zdrój. Chcecie poznać odpowiedź ? Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z wydarzenia na naszym kanale YouTube: https://youtu.be/FLmQpQcOCvI „PŁATKI ŚNIEGU I KORALOWY NASZYJNIK”  Małgorzata Siwarska https://youtu.be/DygzDVfv8P Zapraszamy do Galerii Koronkowe historie

Kontynuacja wydarzenia Muzyka, Kobiety i Koronki

Nasz projekt „Muzyka, Kobiety i Koronki” tym  razem zagościł w Świebodzicach. W Miejskim Domu Kultury zorganizowaliśmy kiermasz i wystawę wyrobów artystycznych. Wyroby handmade nie przestają nas zachwycać, cieszą się niesłabnącą popularnością, zdobywają coraz większe rzesze zwolenników. Rękodzieło artystyczne, to z całą pewnością nie tylko tymczasowy trend, ale element kultury. Dostrzegamy potrzebę korzystania z usług rzemieślników, kupowania wyrobów, które niosą ze sobą dobrą jakość, historię przedmiotu, a jednocześnie wspierają lokalną przedsiębiorczość. Do zaprezentowania swoich prac zaprosiliśmy Panie z Zagórza – Śląskiego, Mieroszowa, Szczawna – Zdroju, Wałbrzycha i Świebodzic, a także z odległej małopolski. Finezyjnie wykonane koronkowe arcydzieła wystawiały Dorota Zelek, Beata Ignasiak, Panie Jadwiga Jurkin, Krystyna Łozowska, Bożena Krauze. Przepiękną  ceramikę  zainspirowaną  koronką zaprezentowała Lila Wasiel. Na wystawie podziwiać było można również prace innych artystek. Szkło ręcznie malowane autorstwa Ireny Olczak oraz kunsztownie zdobione w koronkowe motywy, pierniki  wykonane przez Renę Fi, mieszkankę Sędziszowa Małopolskiego. Były też niespodzianki, rodzinne koronkowe  pamiątki przyniosła tuż przed rozpoczęciem spotkania Pani Róża Stolarczyk jedna z mieszkanek Świebodzic. swiebodzice.pl swiebodzice.pl swiebodzice.pl Tytuł przewodni wydarzenia to  koronki, kobiety i oczywiście  muzyka,  występ Pani Urszuli Zagajewskiej  – „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki przy akompaniamencie skrzypiec wspólnie  odśpiewana przez uczestników spotkania. swiebodzice.pl Po tym, krótkim muzycznym wstępie Małgorzata Siwarska przedstawiła prezentację pt. „Koronkowe historie”, z której dowiedzieliśmy się jak doszło do powstania Szkół Koronkarstwa, kto do nich uczęszczał i czego w nich uczono. Małgorzata Siwarska podkreśliła jak ważne są dokonania księżnej Daisy von Pless, która tak wiele czasu i energii poświęcała działalności na rzecz śląskiego koronkarstwa. swiebodzice.pl W naszych działaniach promujemy rzemiosło. Dlatego też na spotkaniu znalazło się miejsce na bezpośrednią rozmowę z artystkami Panie Lidia Wasiel, Beata Ignasiak, Róża Stolarczyk oraz Dorota Zelek podzieliły się z uczestnikami spotkania swoimi doświadczeniami, sukcesami i refleksjami dotyczącymi miejsca jakie zajmuje w ich życiu działalność artystyczna. Poruszono również temat roli rzemiosła dawniej i dziś,  wartości jakie niesie ze sobą kultywowanie tradycji, a także historii koronczarstwa w naszym regionie. Rozmowę poprowadziła Mariola Fanselow Prezes Fundacji Wspólna Przestrzeń. Naszą misją jest promocja i wspieranie młodych talentów dlatego też do zaprojektowania plakatu  zaprosiliśmy ucznia szkoły średniej.  Projekt plakatu: Mateusz Dziakowicz. Zdjęcia ze strony Gminy Świebodzice – Fotogaleria Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z naszego wydarzenia. https://youtu.be/jxSg954ZfXM Zobacz galerię: Galeria

Inauguracja wydarzenia Muzyka, Kobiety i Koronki

Dobry wieczór PAŃSTWU … Tymi słowami rozpoczyna się większość koncertów. Wielkie muzyczne święto, bowiem Szczawna- Zdrój na nasze wydarzenie „ Muzyka, Kobiety i Koronki” przyjechali światowej klasy artyści  z Wiednia, Meksyku, Japonii. Łączy ich talent i ogromna miłość do muzyki. Tego wieczoru przed Państwem  na deskach Teatru Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego wystąpili: niezrównany artysta Ruben Berroeta – mezzosopran, najlepsza Top Pianistka Kaori Saeki, wirtuoz skrzypiec, Jonathan Cano. Poniżej kilka słów o naszych artystach. RUBEN BERROETA Zastanawiacie się dlaczego łączymy koronki z muzyką klasyczną? Otóż jedno i drugie jest piękne, delikatne, misterne i zachwyca  Pozwólcie by na koncercie zachwycił Was Ruben Berroeta swoim mezzosopranem. A to jego historia: Obecnie mieszka w Wiedniu i jest uczniem Evelyn Schörkhuber. Studiował śpiew operowy w Wyższej Szkole Muzycznej – Instituto Nacional de Bellas Artes w Meksyku pod kierunkiem kontratenora Hectora Souzy. Swoje umiejętności doskonalił u takich Profesorów jak V.Genaux, S.Prina, D.Taylor, A.Nemzer. Został wyróżniony między innymi za najlepszą interpretację oraz otrzymał Nagrodę Publiczności na 34 Konkursie im. Carlo Morelli w Mexico City. Jest również  laureatem  pierwszego Konkursu Kontratenorów im. Leo Bouwer na Cubie. Dodatkowo posiada profesjonalne wykształcenie aktorskie i pasjonuje się tańcem współczesnym. Ostatnio można było go zobaczyć jako Księżnę  Zia w „Siostrze Angelice „ i kuzynkę Zitę w „Gianni Schichi” Pucciniego (Wiener Kammeroper), w produkcji Marco Antonio ed Cleopatra J.A.Hasse dla Radia UNAM oraz w roli Księcia Orłowskiego w „Zemście Nietoperza” J.Straussa. W Teatrze Zdrojowym na fortepianie zagrała KAORI SAEKI. Ta piękna kobieta urodziła się w 1986 roku  w Japonii. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat. W szkole średniej Okazaki śpiewała w chórze przyszkolnego Stowarzyszenia Muzycznego. Po ukończeniu szkoły rozpoczęła studia prawnicze na Ritsumeikan-Universität. W 2010 zdecydowała się jednak na rozpoczęcie kariery muzycznej i podjęła studia u Prof. Stephana Möllera w Konserwatorium Praynera uzyskując  z wyróżnieniem, zaledwie po dwóch latach nauki, dyplom pianistki. W maju 2014, w ramach Golden Key Festival, debiutowała w Carnegie Hall (New York). Poza częstymi występami solistycznymi posiada również duże doświadczeniem jako pianistka-akompaniatorka. Mieszka w Austrii i pracuję w formie freelancer jako solistka, akompaniuje  też w grze na skrzypcach, wiolonczeli, flecie, oboju, klarnecie, saksofonie, rogu, trąbce, puzonie, tubie oraz śpiewie. Od 2014 roku jest asystentką Prof. Stephana Möllera (fortepian), a od 2017 roku również asystentką Georga Lehnera (baryton). W roku 2018 rozpoczęła pracę w projekcie „Beethoven-Czerny-Liszt Projekt“, wybierając jako dalszy cel możliwie szerokie rozpowszechnienie prac Carla Czernego. JONATHAN CANO skrzypce to bardzo wdzięczny i delikatny instrument. Pokazał to już Niccolò Paganini, na którego występach kobiety mdlały z emocji. Wszystkie możliwości skrzypiec podczas koncertu zaprezentuje Wam Jonathan Cano. Tym razem obeszło się bez omdleń z wrażenia, choć ten Pan dosłownie uwodzi skrzypcami. A to jego krótka historia:W roku 2012 uzyskał nagrodę Prix de la Mairie de Monaco, a w roku 2014 Medal Gabino Barreda. Jonathan Cano jest uznawany za jednego z najbardziej uzdolnionych meksykańskich skrzypków  swego pokolenia. Występuje regularnie we wszystkich ważniejszych salach koncertowych i programach radiowych w Meksyku, Monaco oraz w Wiedniu. Uczestniczył w kursach muzycznych u takich wybitnych skrzypków  jak Andrés Cárdenes, Ryu Goto, Kuba Jakowicz oraz David Lefevre. Po ukończeniu programu mistrzowskiego na Uniwersytecie Meksykańskim, gdzie specjalizował się w muzyce współczesnej i repertuarze skrzypcowym Manuela Enriquez oraz Cycle de Perfectionement na Akademii Muzycznej w Monaco, Jonathan uzyskał stypendium dwóch najważniejszych meksykańskich instytucji kulturalnych – Instituto Nacional de Bellas Artes oraz Universidad Nacional Autónoma de México, umożliwiających mu kontynuację obranej ścieżki artystycznej w Wiedniu i dalszym doskonaleniu repertuaru skrzypcowego  u profesora  Antona Sorokowa. Od października 2019 gra w Orchestra del Teatro Olimpico de Vicenza. Byliśmy uczestnikami niebywałego wydarzenia ,wysłuchaliśmy niepowtarzalnego koncertu, a na zakończenie spotkała nas wielka niespodzianka Andrew Witczak  wraz ze  swoją  Partnerką Elżbietą Stanioch zaprosili nas na pokaz tanga, Libertango Astor Piazzolla  Tango Igor Strawiński. Koncert z ramienia Fundacji poprowadziła Małgorzata Siwarska. Nasze  wydarzenie z udziałem tak wspaniałych  artystów mogło się odbyć dzięki finansowemu wsparciu naszych sponsorów. Firma Partner Ubezpieczenia Spółka z O.O. działa na rynku ubezpieczeniowym jako forma multiagencji. Opiekuje się polisami swoich prywatnych klientów oraz podmiotów gospodarczych i dużych firm w zakresie ubezpieczeń majątkowych, komunikacyjnych, życiowych i pakietów medycznych. Zarządza polisami swoich klientów w sposób dokładny i rzetelny. Nigdy nie  zostawia swoich klientów samych sobie w przypadkach nagłych zdarzeń. Działania w grupa CLAIM wspomaga spółka @Claim Service, która zajmuje się wykonywaniem oględzin, kosztorysów napraw budowlanych i komunikacyjnych oraz wyceną maszyn, urządzeń i pojazdów w tym pojazdów nietypowych i pojazdów zabytkowych.  Dobrosław Kowalski wyjątkowy człowiek, parawanik, przedsiębiorca, właściciel firmy  Kowalski Management, współzałożyciel  firmy Niezależne Forum Doradczo-Szkoleniowe, Prezes Zarządu Wałbrzyska Fundacja Promocji i Rozwoju Sportu / Wiceprezes zarządu, twórca projektu Wsparcie dla futbolu, pasjonat piłki, mistrz, rekordzista. Prawdziwy creme de la cerme freestyleu. Najwięcej podbić piłki ramionami, podbicia piłki kolanami, podbicia piłki głową, siódemka Maradony, to tylko mały ułamek umiejętności Dobrosława.  Z zainteresowaniem śledzimy karierę zawodową oraz sportową, podziwiamy osiągane wyniki. Napawa nas dumą fakt, iż dzięki finansowemu wsparciu Firmy Kowalski Management mógł się odbyć koncert. Trzymamy kciuk za Twoje działania życzymy samych zwycięstw. Dla tych wszystkich którzy jeszcze raz chcieliby choć przez chwilę poczuć atmosferę tego koncertu mamy nagrania na kanale You Tube  https://youtu.be/L0ykmOZVMSk Z A P R A S Z AM Y  do wysłuchania  do obejrzenia  Zdjęcia: Arkadiusz Hetmańczyk Arkadiusz Hetmańczyk Fotografia RachSpeed   Zapraszamy do galerii

Podwieczorek z Księżną Izabelą Czartoryską

Dziejowe koło historii zatoczyło krąg, stało się tak za sprawą Księżnej z Puław po ponad 138 latach, pewnego letniego popołudnia Księżna zawitała w gościnnych progach Pałacu Struga na popołudniowej herbatce.                Bohaterką naszego wydarzenia była Księżna Izabela Czartoryska, mecenaska sztuki, pisarka i poetka, założycielka pierwszego polskiego muzeum. Była potomkinią  najbogatszych rodów Rzeczpospolitej, mimo, to  nie zapewniono jej  starannego wykształcenia. Nie była też bardzo urodziwa.  Miała jednak niezwykły dar zjednywania sobie ludzi, była kobietą bardzo dociekliwą, ciekawą świata , zawsze wszystko chciała znać i wszystko wiedzieć. Przeżyła prawie 90 lat, a Jej losy  starczyłyby na kilka biografii. Jako majętna kobieta mogła pozwolić sobie na zagraniczne podróże. Zwiedzała Europę, poznała wpływowych ludzi, jej rezydencję w Puławach odwiedzali królowie i carowie. Stała się ulubienicą salonów, na jej cześć pisano wiersze. Ona jednak podkreśliła, że w jej życiu  były dwa dominujące uczucia: miłość do dzieci i miłość do ojczyzny. Pełna uroku, nieposkromiona i uwodzicielska, bohaterka wielu skandalicznych romansów o europejskim zasięgu, a zarazem głęboka patriotka. Kolekcjonowała książki, gromadziła patriotyczne pamiątki.  W Puławach założyła pierwsze polskie muzeum – Świątynię Sybilli. Za patriotyczną postawę została surowo ukarana, zaborcy zniszczyli jej dobra i skonfiskowali majątek. Puławy zostały zniszczone. Na rozkaz Cara zbombardował je wnuk Izabeli, syn Ludwika Wirtemberskiego, odbywający służbę  w rosyjskiej armii. Po tych wydarzeniach 5 marca 1831 roku 85-letnia Czartoryska pieszo opuściła Puławy. Zmarła w Wysocku, cztery lata później  17 czerwca 1835 roku. Izabela Czartoryska w okresie porozbiorowym życia z zaangażowaniem poświęcała się twórczości pisarskiej. Z pod jej pióra wyszły książki o różnorodnej tematyce, kierowane do różnych grup odbiorców. Książka pt. „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów” ukazywała estetyczne aspekty ogrodnictwa, zawierała praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji ogrodów, powstała pod  wpływem autorów francuskich, na gruncie polskim była dziełem pionierskim. Warto wspomnieć o  książce pt. „Pielgrzym w Dobromilu, czyli nauki wiejskie” to publikacja , której celem było  budzenie w warstwach chłopstwa polskiego tożsamości narodowej, zawierała przystępnie ujęty zarys dziejów Polski oraz powiastki i zalecenia z dziedziny moralno-obyczajowej. Bezpośrednią inspiracją do zorganizowania w Pałacu Struga w słoneczne, sierpniowe popołudnie podwieczorku z księżną Czartoryską był pisany osiemnastowieczną francuszczyzną pamiętnik „Dyliżansem przez Śląsk Dziennik podróży do Cieplic w roku 1816”  Izabela Czartoryska była wnikliwą obserwatorką. Pamiętnik zawiera informacje o sposobach zarobkowania odwiedzanej ludności, opisy ludowych zabaw, świątecznych zwyczajów, a także opisy zabytków i piękna śląskiej przyrody. Z  kart pamiętnika  możemy się dowiedzieć jak wyglądało życie codzienne odwiedzanych miejsc i spotkanych osób.  Jednym z opisanych w dzienniku miejsc była Struga „Byliśmy tam dzisiaj, krajobraz i salon ładny. Podwieczorek był pyszny, a muzyka przyjemna ”  tak napisała księżna w swoim dzienniku. Wizyta była krótka ale na tyle ważna, że została upamiętniona na kartach dziennika. Na naszym podwieczorku było bardzo uroczyście. Na dziedzińcu zamkowym gości powitała w pięknej sukni stylizowanej na okres napoleoński osobiście Pani Prezes Fundacji Pałac Struga  Agnieszka Chmura – Wieczorek. Pani Prezes przedstawiła  burzliwą  historią obiektu i jego mieszkańców na przestrzeni wieków, zapoznała z  postępem prac konserwatorskich przy odkrywaniu  renesansowych malowidłach w sali balowej. Po zwiedzaniu pałacu przeszliśmy do pałacowej oficyny, tam nastąpiła dalsza część spotkania. Marzena Derdziak odczytała fragmenty pamiętników Księżnej Izabeli Czartoryskiej opisujących wizytę w Pałacu Struga. Cezary Fanselow Vice Prezes „Fundacja Wspólna Przestrzeń” zaprezentował sylwetkę i dokonania  Izabeli Czartoryskiej pt. „ Ukryte piękno, czyli prawdziwa wersja bajki o brzydkim kaczątku” Zakończenie oficjalnej części podwieczorku było bardzo muzyczne, bowiem uczniowie szkoły muzycznej Natalia, Joasia, Andrzej zaprosili nas na mini recital na skrzypce i pianino. Jeśli Ktoś z Państwa jeszcze nie był w Pałacu Struga,  zapewniamy z  całą pewnością warto odwiedzić, to wyjątkowe miejsce. https://walbrzych.dlawas.info/kulinaria/palac-struga-pozegnanie-lata-z-lodami-i-podwieczorkiem-z-ksiezna/ Zapraszamy do Galerii