Wyjątkowe wydarzenie, niespotykane emocje i duma, po raz drugi w Polsce i po raz drugi na scenie Teatru Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie – Zdroju na zaproszenie Fundacji Wspólna Przestrzeń ze swoim repertuarem wystąpili znani, utalentowani muzycy światowej klasy.
Pianistka pochodząca z Japonii, niepowtarzalna, mistrzyni fortepianu, , Kaori Saeki – na stałe mieszkająca i koncertująca w Wiedniu. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat. W szkole średniej Okazaki High School śpiewała w chórze przyszkolnego Stowarzyszenia Muzycznego. Po ukończeniu szkoły rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Ritsumeikam i najpierw pracowała jako prawnik. W 2010 zdecydowała się jednak na rozpoczęcie kariery muzycznej i podjęła studia u Prof. Stephana Möllera w Konserwatorium Praynera uzyskując z wyróżnieniem, zaledwie po dwóch latach nauki, dyplom pianistki. W maju 2014, w ramach Golden Key Festival, debiutowała w Carnegie Hall (New York). Poza częstymi występami solistycznymi posiada również duże doświadczeniem jako pianistka- akompaniatorka. Mieszka w Austrii i pracuję w formie freelancer jako solistka, akompaniuje też w grze na skrzypcach, wiolonczeli, flecie, oboju, klarnecie, saksofonie, rogu, trąbce, puzonie, tubie oraz śpiewie. Od 2014 roku jest asystentką Prof. Stephana Möllera (fortepian),a od 2017 roku również asystentką Georga Lehnera (baryton). W roku 2018 rozpoczęła pracę w projekcie „Beethoven-Czerny-Liszt Projekt“, wybierając jako dalszy cel możliwie szerokie rozpowszechnienie prac Carla Czernego.
Z Meksyku przylecieli do nas niezwykle utalentowany Ruben Berroeta Beeno – mezzospran , Nagrodzony „Nagrodą Gildy Morelli za najlepszą interpretację”, „Nagrodą Rosity Rimoch, nagrodą publiczności” Narodowego Konkursu Śpiewaczego Carlo Morelli ,zdobywca III miejsca w I Konkursie Kontratenorów w Hawanie w 2015 roku, półfinalista międzynarodowych konkursów „Francisco Araiza” w Sonorze w 2017 roku i „Gabriela Beckanova-Jilhava” w Czechach w 2020 roku. W 2021 r. ukończył Dyplom Artystyczny w zakresie śpiewu w Konserwatorium im. Richarda Wagnera w Wiedniu pod kierunkiem sopranistki Evelyn Schörkhuber; studia licencjackie w zakresie śpiewu operowego w Escuela Superior de Música del INBA w Mexico City pod kierunkiem Maestro Héctora Sosy. Oprócz wykształcenia muzycznego, Ruben Berroeta studiował również taniec współczesny w Academia de la Danza Mexicana del INBA oraz aktorstwo w Casazul Artes Escénicas Argos.
Występował w takich rolach jak Książę Orlofsky w „Zemście Nietoperza” Johanna Straussa, Zita la Vecchia i Zia Principessa Giacomo Pucciniego, Czarownica z Hänsel und Gretel Engelberta Humperdincka, Marek Antoniusz z opery Marek Antoniusz i Kleopatra Adolpha Hassego; a także koncerty muzyki kameralnej w Mexico City z zespołem Vissi d’arte, wykonując cykle pieśni na mezzosopran takich kompozytorów jak Igor Strawiński, Maurice Ravel i Louis Spohr.
Śpiewał na takich scenach jak Wiener Kammeroper, Das Off Theater i Gesellschaft für Musikteather w Austrii oraz Teatr Wieniawskiego w Polsce; Radio UNAM, Palacio de Bellas Artes, Alcazar del Castillo de Chapultepec, Sala Manuel M. Ponce, m.in. w Mexico City, a także Teatro Peón Contreras w Méridzie i Auditorio 5 de Mayo w Puebli.
Ruben Berroeta swoim boskim i niepowtarzalnym głosem urzekł w ubiegłym roku szczawieńską publiczność.
Gwiazdy tego wieczoru mogliśmy podziwiać nie tylko na niebie, a wśród nich świecący wspaniałym blaskiem szykowny, delikatny, błyskotliwy wirtuoz skrzypiec Jonathan Cano w Meksyku jest uznawany za jednego z najbardziej uzdolnionych meksykańskich skrzypków swego pokolenia.
Uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie muzyki instrumentalnej na skrzypcach w Narodowej Szkole Muzycznej UNAM. Posiada Diplome d’Etudes Musicales en Violon avec mention bien a l’unanimité z Académie de Musique Prince Rainier III de Monaco. Ukończył studia magisterskie w dziedzinie wykonawstwa muzycznego w UNAM i studiował dla uzyskania dyplomu artysty w Prayner Konservatorium w Wiedniu. Jego pasja do muzyki i oddanie doskonałości doprowadziły do otrzymania medalu Gabino Barreda UNAM w 2014 r. i zwycięzcy Prix de la Mairie de Monaco w 2012 r. Ten młody skrzypek został uznany w 2010 roku przez prestiżowy kwartet Amernet za jednego z najwybitniejszych młodych, wschodzących skrzypków w Meksyku. W 2011 roku zdobył jedno z trzech stypendiów Fundacji Turquois na studia specjalizacyjne w Academie de Musique Prince Rainier III de Monaco, a w 2019 roku został stypendystą Instituto Nacional de Bellas Artes i Universidad Nacional Autónoma de México, by doskonalić swoje umiejętności pod kierunkiem Antona Sorokowa, pierwszego koncertmistrza Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Zainteresowanie różnymi stylami muzycznymi pozwoliło Jonathanowi Cano na udział w Atelier Tanga Akademii w Monako pod batutą argentyńskiego pianisty Gustavo Beytelmana;. W dziedzinie jazzu odbył tournée po Meksyku z uznanym meksykańskim pianistą Abrahamem Barrerą i basistą Arónem Cruzem. Zainteresowanie muzyką J.S. Bacha sprawiło, że w 2010 roku dał swój pierwszy ekskluzywny recital Sonat i Partit w Escuela Nacional de Música, z którym odwiedził kilka uniwersytetów w Dolinie Meksyku. W dziedzinie muzyki dawnej brał udział z zespołem I Sonatori de la Gioiosa Marca, jako solista z Ensemble de Musique Anciene de l’Académie de Monaco oraz w kursach mistrzowskich z ważnymi muzykami, takimi jak Jeremie Papasergio, Eunice Padilla i Horacio Franco.
Od kilku lat rozwija projekt muzyki na skrzypce i fortepian XX wieku oraz muzyki współczesnej z pianistą Israelem Barriosem Barrerą, występując w kilku salach Republiki Meksykańskiej. To zainteresowanie doprowadziło go do podjęcia studiów magisterskich w dziedzinie muzyki w UNAM, koncentrując się na repertuarze Manuela Enríqueza. Był koncertmistrzem Orquesta Filarmónica de las Artes w latach 2009-2014, a także asystentem głównego koncertmistrza Orquesta de la Opera de Bellas Artes w 2015 roku. Podczas pobytu na Lazurowym Wybrzeżu w 2012 roku współpracował z zespołem Les Solistes de Monte Carlo oraz Orchestre des Jeunes de la Méditerranée, będąc pierwszym meksykańskim skrzypkiem obecnym w tych instytucjach kulturalnych.
W marcu 2016 r. uczestniczył jako solista w University Tour Orkiestry Filharmonii UNAM. Jego wykształcenie muzyczne obejmuje twórczość maestro Ivo Valenti, Ninowskiej Fernández-Britto, Konstantina Saksonsky’ego, Louisa Denisa Otta, Arona Bitrána, Jorge Risi i Teodora Sorokowa. Obecnie rozwija swój projekt Sonat na skrzypce i fortepian Beethovena w Wiedniu z pianistką Kaori Saeki, jest pierwszym skrzypkiem Orquesta del Teatro de Bellas Artes, a także emblematycznego OFUNAM i od 2019 roku Orquesta del Teatro Olimpico de Vicenza. Jego poszukiwanie równowagi pomiędzy efektywnością w procesie uczenia się, produktywnością, efektywnością muzyczną oraz pomiędzy zdrowiem fizycznym i psychicznym doprowadziło go do szkolenia u skrzypaczek dr Renee Paule Gauthier i Aliny Pogotskiny w zakresie praktyki Mindfullnes zarówno w praktyce instrumentalnej jak i pedagogicznej.
W repertuarze koncertu znalazły się utwory kompozytorów z całego świata Moniuszko, Chopin, Wieniawski, Liszt, Spohr, Beethoven, Strauss Jr.
Fundacja Wspólna Przestrzeń wspiera młode talenty dlatego też na scenie obok profesjonalnych muzyków wystąpili uczestnicy Warsztatów Muzyczny z repertuarem przygotowanym specjalnie na Międzynarodowa Gale Muzyczną. Siostry Nikola Stander I Gabriela Stander rozpoczęły koncert, w ich wykonaniu usłyszeliśmy utwór Stanisława Moniuszki „Prząśniczka”, który nam towarzyszył przez cały projekt. Wszyscy uczestnicy warsztatów wystąpili w końcowej części koncertu.
Artyści swoim niebywałym talentem muzycznym dotarli do najgłębszych zakamarków duszy, zawładnęli sercami publiczności, zachwycili kunsztem i obudzili ogromny apetyt na jeszcze więcej muzyki, bisów jednak tym razem nie było gdyż nasi goście już następnego dnia rano wyruszali w dalszą drogę czekały na nich sale koncertowe Wiednia.
Koncert realizowany był w ramach projektu „Muzyka, Kobiety i Koronki” współfinansowanego ze środków Powiatu Wałbrzyskiego, Starosty Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztofa Kwiatkowskiego, pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Szczawno – Zdrój Pana Marka Fedoruka.
Dla wszystkich, którzy nie mogli być razem z nami w Teatrze Zdrojowym i dla tych, którzy pragnęliby poczuć atmosferę tamtego grudniowego wieczoru mamy niepowtarzalną okazję wysłuchania nagrania z koncertu.
Zapraszamy do obejrzenia pięknych zdjęć z wydarzenia.