Rok 2018 jest wyjątkowy w historii naszej Ojczyzny, bowiem w tym roku obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Ten rok ważny jest również w kontekście zdobycia przez kobiety prawa wyborczego. Jest więc niezwykły. W setną rocznicę wywalczenia praw wyborczych przez kobiety powstał pomysł zorganizowania cyklu wydarzeń pod wspólną nazwą „Nasze stulecie”. W przeprowadzonych działaniach szczególną uwagę zwracałyśmy na ogromną rolę kobiet, które w tym okresie troszczyły się o rodzinę, aktywnie walczyły o swoje prawa, pracowały zawodowo, a jednocześnie pielęgnowały tradycje i czuwały nad wychowaniem kolejnych pokoleń. Mimo wielu przeciwności zdobywały wykształcenie, kompetencje i umiejętności do zajmowania stanowisk zarówno w sferze publicznej, jak i w biznesie.
Cykl spotkań zrealizowany w ramach projektu społecznego „Nasze stulecie”, to min. spotkania z poetkami i pisarkami. Poetka i pisarka Danuta Góralska-Nowak przyjechała do Wałbrzycha wraz z rodzicami z ukochanych Mazur. Utrwalony obraz miasta widziany oczami małego dziecka, później już dorosłej kobiety zamknęła w pełnych humoru kartach zbioru opowiadań pt. „Szpicbergen”,który posłużył nam za wspaniały pretekst do zorganizowania spaceru herstorycznego ulicami starego miasta, szlakiem wspomnień bohaterek opowiadań Danuty Góralskiej-Nowak oraz uczestniczek spotkania.
Joanna Żak-Bucholc, z kolei zabrała nas w historyczno – literacką podróż w czasie do miejsc takich jak Świdnica, Zamek Grodno, Zamek Cisy, czy też Zamek Książ, ukazując rolę kobiet oraz realia życia mieszkańców, średniowiecznego księstwa świdnicko – jaworskiego.
W Czarnym Borze odbyło się spotkanie z mieszkańcami pt. „Losy naszych rodzin są naszą historią”. Poetka Barbara Stobiecka specjalnie na tę okazję napisała i zaprezentowała wiersz: “Jesteśmy” oraz odczytała wiersz Wojciecha Matera “Prośba do”. Zachętą do rozmów i dzielenia się swoimi rodzinnymi historiami była przedstawiona przez Panią Hannę Włodarz spisana historia jej rodziny.
Projekt „Nasze Stulecie”, to również liczne spotkania i prelekcje, na które zapraszałyśmy gości jedną z pierwszych była Dorota Tułodziecka-Adams, emigrantka, spadkobierczyni duchowych pra ciotek, Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego Anieli i Zofii Tułodzieckich.
„Zakaz wstępu kobietom – czyli 10 rzeczy, które jeszcze do niedawna były niedostępne dla kobiet” to tytuł prezentacji przygotowany przez Mariolę Fanselow.
Gabriel Jaczewski w swojej prezentacji pt. Wanda Bibrowicz sylwetka i twórczość artystyczna” przypomniał mało znaną postać polskiej artystki, specjalizującej się w tkactwie, związanej z naszym regionem. Wanda Bibrowicz tworzyła i miała swoja galerię w Szklarskiej Porębie
„10 kobiet, bez których nie byłoby niepodległej Polski”, to tytuł prezentacji przygotowanej przez Jagodę Jurasz-Kierkuś.
Bohaterką jednego ze spotkań była Maria Curie – Skłodowska prezentację pt. „Najbardziej wpływowa kobieta ostatniego 200-lecia – MSC” przygotował i przedstawił Cezary Fanselow.
Jednym z punków wyjścia do dyskusji o dokonaniach kobiet na przestrzeni wieku był film pt. “Całej pensji i połowy władzy”, w którym przedstawiono losy pierwszych polskich sufrażystek i feministek, walczących o to, by Polki miały dostęp do nauki, kariery naukowej, zasiadania i decydowania w polskim Sejmie, Senacie, do pracy na stanowiskach i w zawodach zarezerwowanych tylko dla mężczyzn.
Każde nasze spotkanie było doskonałą okazją do rozmów, do poznawania i przypominania sylwetek znamienitych kobiet, dzielenia się swoimi historiami i historiami rodzin. Głównym celem przedsięwzięcia było podkreślenie historycznej roli kobiet w budowaniu tożsamości narodowej, zapoznanie uczestników z sylwetkami kobiet, mieszkających i działających na przestrzeni wieków na terenie całej Polski, tych wybitnych między innymi takich jak Maria Skłodowska-Curie, Aleksandra Piłsudska, siostry Aniela i Zofia Tułodzieckie, Daisy oraz zwykłych kobiet, zapomnianych, żyjących w cieniu.
Każdemu z organizowanych wydarzeń towarzyszyły koncerty muzyczne z udziałem znanych i utalentowanych muzyków związanych z Wałbrzychem sopranistki – Agnieszki Sokolnickiej, Włodzimierza Brzezińskiego – skrzypka, duetu skrzypcowego Katarzyny Kolczyńskiej – Niemierowskiej i Roberta Delegiewicza, pianisty – Pawła Stuczyńskiego. Nasze działania integrowały różne środowiska i różne grupy wiekowe, jednym z takich przykładów był wspaniały koncert dzieci z Przedszkola Integracyjnego Nr 17 w Wałbrzychu „Grające brzdące”.
Oprócz wspomnianych wcześniej spotkań, prezentacji, koncertów wydarzeniom towarzyszyły spacery herstoryczne w strojach stylizowanych na minioną epokę, okresu dwudziestolecia międzywojennego. W Zamku Książ spacer herstoryczny poprowadziła Magda Woch prezentując sylwetki i dokonania dwóch znakomitych mieszkanek zamku: Anny Świdnickiej i Księżnej Daisy. W Szczawnie-Zdroju prelekcja Mateusza Wyrzykowskiego pt. „Krótka historia Szczawna-Zdroju” przeplatana miłosnymi opowieściami, których bohaterkami były: Eliza Radziwiłłówna, Księżna Daisy, Anna Emila von Anhalt.
Do Sokołowska na spacer herstoryczny, który poprowadził Przewodnik Sudecki Marcin Fila w ramach projektu Fundacja Dolina Inspiracji zaprosiła nas Bernardyna Grzeszuk, tym razem na zakończenie dnia w Sali Multimedialnej Sanatorium dr Brehmera obejrzeliśmy pokaz mody inspirowanej szafą Księżnej Daisy „UL-KA” Urszula Nowicka.
Zakończenie projektu społecznego „Nasze stulecie” odbyło się 28 listopada w Pałacu Struga jak przystało na taką okazję były interesujące rozmowy, prelekcje, koncert, wystawa zdjęć „Nasze stulecie” autorstwa Dominiki Wiśnik – artystyczne zdjęcia zainspirowane projektem „Nasze stulecie” Świętowałyśmy ten wyjątkowy jubileusz z wielkim szacunkiem, estymą, ale też z radością.
Projekt stworzył możliwość prezentacji atrakcyjnych miejsc z najbliższego regionu, był doskonałą okazja do promocji lokalnych artystów, twórców, był wielopokoleniowy. Swoim zasięgiem objął kilka gmin. Spotkania odbyły się w Wałbrzychu, w Zamku Książ, Szczawnie – Zdroju, Sokołowsku, Strudze i Czarnym Borze. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu wałbrzyskiego.
„Nasze stulecie”
Projekt plakatów: Mateusz Dziakowicz
Zapraszamy do Galerii