Miejsce wydarzenia: Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju
Efekty:
Działania integracyjne, międzypokoleniowe, aktywizujące zachęcające do rozmowy, prezentacje, wymiany doświadczeń, okazja uczestniczenia w procesie twórczym, możliwość obserwowania pracy artystów, możliwość rozmów z artystami, możliwość zakupu wybranych przedmiotów
Wystawa obrazów haftowanych wstążkami satynowymi i jedwabnymi. Autorką wystawianych prac jest Pani Ewa Kokoszka – wałbrzyszanka od urodzenia, emerytowany nauczyciel, dyrektor szkoły oraz wiceprezes Klastra Twórców Regionalnych w Wałbrzychu. Od 10 lat prowadzi warsztaty „Akademii Rękodzieła” w Jedlinie Zdrój oraz Mieroszowie. Pasjonatka rękodzieła, haftuje wstążeczkami kwiaty (technika mało znana w Polsce). Największą pasją artystki jest dzielenie się wiedzą i umiejętnościami z innymi. Autorka i współautorka wielu projektów realizowanych w ramach funduszy unijnych w powiecie wałbrzyskim oraz kamiennogórskim.
Artystka prezentowała swoje prace na wielu prestiżowych wystawach w: Czechach, Niemczech, we Włoszech, na Ukrainie. Wciąż doskonali warsztat pracy poza granicami kraju na kursach haftu wstążką pod kierunkiem Di Van Niekerk z RPA, Tatiany Popowej z Ukrainy oraz haftu koralikami u Ałły Żadanowej – Ukraina. Jako jedyna Polka brała dwukrotnie udział w 2012 i 2015 w Międzynarodowej Wystawie „ Złote Ręce Mistrzów” w Kijowie, gdzie prezentowała własny dorobek oraz prowadziła warsztaty dla dorosłych i dzieci.
Osiągniecia:
– w 2014 roku stypendystka prezydenta Wałbrzycha za twórczość artystyczną oraz upowszechnianie i ochronę dóbr kultury,
– w 2015 i 2016 roku wykonała projekty dla DMC i Coricamo,
– w 2016 roku otrzymała wyróżnienie Świdnickiego Forum Kobiet w dziedzinie Kobieta w Kulturze i Sztuce – Kobieta z Pasją,
– od 2017 prowadzi projekt w MCK Mieroszów pod nazwą Lalka Mieroszowianka, artystka zaprezentowała portrety
Kiermasz rękodzieła artystycznego z udziałem min. Marysia, Anna Suska, Małgorzata Guzek „Happy Coral”, „Z pasji Pati” Sabina Kotyk Dorota Zelek , Beata Ignasiak, Jadwiga Jurkin, Beata Kowalska – malarstwo, Lilianna Wasiel- ceramika , „Lawendowy piernik” „Sioło nad strumieniem” regionalne wyroby z lawendy tj. miody, ciasta, napoje, syropy oraz wiele innych
Efekty:
Przedstawienie roli rzemiosła dawniej i dziś, zaprezentowanie wartości jakie niesie ze sobą kultywowanie tradycji, a także historii koronczarstwa w naszym regionie. Promocja rzemiosła, podkreślenie potrzeby korzystania z usług rzemieślników, kupowania wyrobów, które niosą ze sobą dobrą jakość, historię przedmiotu i wspierają lokalną przedsiębiorczość.
Warsztaty koronki szydełkowej.
Prowadzenie: Dorota Zelek, Marzena Derdzik
Każdy z uczestników otrzymał własne szydełko, motek muliny. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać podstawy wykonywania ozdób tj. łańcuszki, słupki, półsłupki, kółka, łuki i pikoty , wiedza uzyskana, to tylko wstęp do bogatego w techniki i wzory świata koronczarstwa. Podczas warsztatów można było nauczyć się, jak zrobić serwetkę, kołnierzyk, oryginalną bransoletkę. Warsztaty to nie tylko nauka, to również spotkanie w miłej atmosferze, możliwość wymiany doświadczeń oraz doskonały relaks, wyciszenie i odpoczynek od codziennego pośpiechu.
Prezentacje:
- „ŚLĄSKIE KORONKI KSIĘŻNEJ DAISY „
Prowadzenie: Magdalena Woch
2. „KORONKI BALE I SKANDALE”
Prowadzenie: Małgorzata Siwarska – Głodek
Efekty:
Prezentacja historii naszego regionu. Przybliżenie postaci księżnej Daisy i jej nierozerwalnych związków ze Szczawnem-Zdrój. Zapoznanie z działalnością społeczną Daisy, działalnością Szkół Koronkarstwa Księżnej von Pless , w których kobiety w różnym wieku, najczęściej osoby niezamożne uczono nie tylko koronkarstwa, ale również min. haftu. Księżna dbała, by śląskie koronki kojarzyły się z odpowiednim prestiżem. Organizowała wystawy i zakładała sklepy w miastach i w modnych uzdrowiskach. Pierwsza głośna wystawa prac lokalnych koronczarek odbyła się w 1911 roku w Grand Hotelu w Szczawnie- Zdrój.
Koncert „Muzyką malowane” W wykonaniu Adriana Stander, Nikola Stander , Michał Stander
Zobacz film na Facebook:
https://www.facebook.com/gminaszczawnozdroj/videos/190562766400534
Zobacz galerię: