MUZYKA KOBIETY I KORONKI
To coś na co wszyscy czekaliśmy bardzo długo…
Słoneczna sobota w pięknym miejscu ze wspaniałymi ludźmi w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. T. Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju
Dzięki wsparciu władz miasta Urząd Miasta Szczawno – Zdrój oraz dofinansowaniu zadania publicznego Krzysztof Kwiatkowski Starosta Powiatu Wałbrzyskiego powiat wałbrzyski możemy kontynuować nasze działania.
Ponownie połączymy koronki z muzyką. W naszych działaniach pojawi się postać księżnej Daisy nierozerwalnie związana ze Szczawnem Zdrój. Najwięcej uwagi poświęcimy działalności społecznej księżnej. Jednym z sukcesów działalności społecznej księżnej Daisy były Szkoły Koronkarstwa Księżnej von Pless, prowadzona działalność miała charakter charytatywny. W szkołach uczono nie tylko Koronkarstwa, ale również min. haftu. Uczennicami Szkół były kobiety w różnym wieku, najczęściej były, to osoby niezamożne. Daisy dbała, by śląskie koronki kojarzyły się z odpowiednim prestiżem. Organizowała wystawy i zakładała sklepy w miastach i w modnych uzdrowiskach. Pierwsza głośna wystawa prac lokalnych koronczarek odbyła się w 1911 roku w Grand Hotelu w Szczawnie- Zdrój. Pokażemy jaki ważną rolę odegrały działania Daisy związane ze Szkołami Koronczarskimi.
Dużo więcej na temat związków księżnej Daisy ze Szczawnem, historią śląskich koronek usłyszeliśmy na spotkaniu pt. „Śląskie koronki Księżnej Daisy” z Magdaleną Woch, koordynatorką merytoryczną i uczestniczką programów dokumentalnych, filmów na temat historii zamku Książ i regionu, współautorką książki „ Zamek Książ – historia i tajemnice”, współautorką publikacji na temat historii regionu i zamku Książ, m.in. „Ocalić od zapomnienia”, „Zamek Książ – Fascynujące dziś i wczoraj”, “Książańskie fascynacje. Cztery odsłony zamku”. Tłumaczką i protektorką merytoryczną publikacji dotyczących zamku Książ i rodu von Hochberg, współorganizatorką konferencji naukowych, konsultantką historyczną.
Małgorzata Siwarska miłośniczka historii, odkrywczyni historycznych tajemnic i ciekawych tematów zapoznała nas z tajemniczym, zaczarowanym światem koronek. “Koronki, bale i skandale”. Przed spotkaniem nie wiedzieliśmy co łączy koronki, bale i skandale ? Dzięki opowieści Małgorzaty Siwarskiej poznaliśmy niezwykłe dzieje związane z historią koronek na przestrzeni wieków, dowiedzieliśmy się, że pierwsze plecionki odnalezione w wykopaliskach archeologicznych w Egipcie uznawane są za pierwowzór współczesnych koronek. Wraz z panowaniem królowej Bony, koronki przybyły do Polski. Małgorzata Siwarska wspomniała również kilka słów o misternych dziełach igiełkowej sztuki koronkarskiej pochodzących ze Szkoły Koronki słynnej Pszczyńskiej Księżnej Diasy. Jedną z bohaterek prezentacji była znana wszystkim aktorka za sprawą, której w Zakopanem, powstała Krajowa Szkoła Koronkarska zwana Szpulkarnią. Helena Modrzejewska, bo o niej mowa podobnie jak księżna Daisy pragnęła zachować tradycyjne rzemiosło i jednocześnie stworzyć szkołę umożliwiającą kobietom zdobycie wykształcenia. Kształcenie dziewcząt w umiejętnościach tkackich i koronkarskich, dając możliwość wykonywania pracy zarobkowej i samostanowienie o sobie. Tak jak bale i skandale towarzyszą ludzkości od zarania wieków, tak też i koronka ze swoją dwoistą naturą jednocześnie niewinna i delikatna , a zarazem kusząca i zmysłowa nigdy nie dała o sobie zapomnieć jest wciąż obecna w modzie, poezji i sztuce.
Naszemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa obrazów wykonywanych techniką haftu wstążeczkowego autorstwa Pani Ewy Kokoszki. Inspiracją artystki jest natura, a w szczególności kwiaty, które na obrazach Pani Ewy wyglądają jak prawdziwe. Artystkę reprezentował mąż Jan Kokoszka. Wszystkim zainteresowanym z zaangażowaniem opowiadał o pasji tworzenia, wielkiej przygodzie z haftem wstążeczkowym, o projektowaniu i wyszywaniu, demonstrował podstawy, dzielił się ciekawostkami i historiami związanymi z powstawaniem prac z dumą wspominał o sukcesach żony na międzynarodowych wystawach min. w Niemczech, Czechach, Ukrainie, we Włoszech. Pani Ewa Kokoszka dwukrotnie jako jedyna Polka w Kijowie prowadziła warsztaty prezentowała swoją twórczość na Międzynarodowej Wystawie “Złote Ręce Mistrzów”.
WARSZTATY KORONKI SZYDELKOWEJ były propozycją na ciekawe sporządzenie czasu na zdobycie nowych umiejętność, samodzielne wykonanie pięknych ozdób do mieszkania, na prezent dla siebie lub bliskich. Zapewniliśmy materiały, miłą atmosferę profesjonalne wsparcie. Warsztaty poprowadziły Dorota Zelek, Marzena Derdziak.
Naszym celem jest promocja twórczości artystycznej. Doceniamy dzieła sztuki tworzone z pasją oraz myślą o wszystkich tych, którzy kochają oryginalne i wyjątkowe przedmioty dlatego, też zorganizowaliśmy kiermasz rękodzieła artystycznego. Swoje prace wystarały Małgorzata Guzek- Happy Coral , Sabina Kotyk – pracownia „Z pasji Pati”, Dorota Zelek , Beata Ignasiak, Jadwiga Jurkin, Beata Kowalska – obrazy , Lilianna Wasiel – ceramika , Marysia – włóczkowe akcesoria , Anna Suska – serwetki, koronkowe firanki, motanki, „Lawendowy piernik” , „Sioło nad strumieniem”- wyroby z lawendy, miód,ciasta, pierniki, soki.
W czerwcową sobotę spotykaliśmy się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. T. Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju na wyjątkowym wydarzeniu, tego dnia była wyjątkowa okazja do aktywnego uczestniczenia w procesie twórczym, obserwowania artystów, uchwycenia magii tworzenia, rozmów z artystami, jak również zakupu wybranych produktów.
“Muzyka, kobiety I koronki”, to także przepiękny koncert “Muzyką malowane” rozpoczął się utworem Stanisława Moniuszki pt. „ Prząśniczka” w wykonaniu sióstr Adriana Stander – skrzypce, Nikola Stander – vocal. Na scenie pojawił się również brat Nikoli i Adriany ,Michał Stander uczeń Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu w klasie trąbki.
Dziękujemy Margaret Jodk , Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju za pomoc w organizacji wydarzenia.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Powiatu Wałbrzyskiego, Ziemia Wałbrzyska
Patronat Honorowy:
Burmistrz miasta Szczawno – Zdrój Marek Fedoruk
https://www.facebook.com/gminaszczawnozdroj/videos/190562766400534/